fbpx Põhilise sisu juurde
Uudised

Kodumaine jalatsibränd KIRA valmistab jäätmetest saapaid

Loomeinkubaatori inkubant KIRA valmistab saapaid taaskasutatud materjalidest. Saapa tald on tehtud vanadest autorehvidest, sisetald on plastpudelitest valmistatud vildist, kannakapp ja ninats on merest kogutud ja ümbertöödeldud plastikust.

„See mõte ei tulnud üleöö ja mu unistuseks ei olnud hakata jalatseid tegema,” ütles Sirli Ratasepp, kes selliste keskkonnasõbralike saabaste tootmise käima tõmbas. Ta rääkis, et idee idanes pikkamisi alustades sellest, et ta jõudis arusaamisele, et inimesed tarbivad liiga palju, eriti riideid ja jalatseid.

„Sain aru, et oleme nii egoistlikud. Selle pärast, et saada odavat asja, kannatavad nii paljud inimesed ja loodus. See on üks pool. Teine pool on see, et töötasin mõni aasta tagasi kaubandusettevõttes, kus mu töö oli turundada, et inimesed ostaksid rohkem. Mingil ajal hakkas mulle vastu, kui pidin müüma neid asju, millesse ma ise väga ei uskunud. Tundsin, et ma ei taha ühegi asja ostmist kellelegi peale suruda ja tahaks teha midagi täitsa muud,” rääkis ta.

Esimeseks pääsukeseks baleriinad

Naine teadis, et moetööstuses on tohutu konkurents ja kui midagi uut teha, siis see peab olema senisest täiesti erinev. Kuna tal on olnud ka selliseid laiatarbejalatseid, mis ajavad jala higistama, lagunevad ära või on niiske ilmaga jalad märjad, siis küpses mõte hakata valmistama kvaliteetseid ja vastupidavaid jalatseid.

Sirli uuris youtubist, kuidas asi käib, kuid sellest jäi väheks. Seejärel käis ta Londonis intensiivsel kiirkursusel, õppides jalatsidisaini. „Sealt läks kõik lahti. Sain teada, missugused peavad olema joonised, kui tahad need tootjale anda, kust saab materjale jne,” meenutas ta.

Naine leidis endale mõttekaaslased ja nad hakkasid kontseptsiooni looma – mille poolest ollakse erilised. Selgus, et tootja leidmine on hästi keeruline, katsetati erinevaid välismaiseid partnereid ja lõpuks jõuti nende endi sünnilinna Tartusse, kus jalatsitootja Samelin võttis neid vastu.

Esimeseks tooteks olid baleriinad, mille tald on suverehvist. Pealne on taaskasutatud puuvillast – kokku on korjatud vanad voodilinad ja T-särgid ning tehtud neist uus kangas. Sisu on plastikpudelitest. Prototüüpide ja katsetamise peale kulus pea pool aastat. Kingad said müügiküpseks üle-eelmisel suvel.

Koroonaaeg andis tõuke saabasteks

Saabaste mõte tuli Sirlil tänavusel koroonakevadel, kui jalutamine oli pea ainus meelelahutus, mida sai teha. „Käisin hästi palju rabas. Mul olid spordijalatsid, mis olid natuke libedad ja millega jalad olid tihti märjad. Siis tuligi mõte, et teeks sõjaväelõikega saapa, mis oleks taaskasutatavatest materjalidest,” rääkis ta.

Talverehvidest valmistatud saapatalla materjal tuleb Hispaaniast, sealne tootja on sellega aastaid tegelenud. Rehvist on eemaldatud traadid, materjal on puhastatud, nii et see ei lõhna ega määri. „Eestis kahjuks sellega ei tegeleta, millest on väga-väga kahju,” märkis Sirli. „Vilt tuleb Itaaliast. See on nii mõnus pehme, et raske on uskuda, et tehtud plastikpudelitest. Paljud arvavad, et plastpudelitest vilt ajab raudselt jala higistama, aga ei aja.”

Kannaklapp ja varvaste kaitse on valmistatud ookeanist korjatud plastist. Saapapealne on ühe Norra suusasaapatootja jääk. „Seda ettevõtet enam kahjuks ei ole, aga tema kangast jäi palju üle ja mõtlesime, et miks mitte seda kasutada,” lisas ta. „Talla alla oleme teinud kõrgenduse, mis peaks jalga toetama.”

Nii naistele kui meestele mõeldud KIRA saapad saadi müügivalmis oktoobris. Saapad on üle ootuste populaarsed ja ootejärjekord on praegu jaanuari keskpaigani. „Teeme vaid ettetellimise peale, kuna tohutut ladu toota on väga kulukas ja teiseks ei taha me anonüümselt kuhugi tellida, äkki jääb kasutuseta,” selgitas Sirli.

Iga detsembris tellitud paari kohta istutab SA Koosloodus kevadel puu, annab saabaste ostjale teada selle koordinaadid ning saadab pildi. Nemad hoolitsevad ka istutatud puukeste eest.

Loe täispikka artiklit Maalehest.