Ringmajandus

Tallinna Loomeinkubaator suunab ettevõtteid kaasama ringmajanduse põhimõtete. Ärimudelite kohandamise vajadus tuleneb kehtestatud regulatsioonidest ja konkurentsis püsimise vajadusest. Olukorras, kus väikeettevõtjad võistlevad suurte ettevõtetega, tekib neil konkurentsieelis keskkonnateadlikul käitumisel tänu paindlikkusele ja kiiremale muutmisvõimele.

Loomeinkubaatori eesmärk on jätkusuutliku, rohelise ja ringmajandusliku ettevõtluse toetamine teadlikkuse tõstmise ning praktiliste lahenduste abil. 

 

Ringmajandus 1: Mis on ringmajandus?


Mis on ringmajandus? Mis on selle eesmärgid? Miks on oluline ringmajanduse põhimõtteid enda ettevõtte tegevusse kaasata? Kuidas seda teha?

Tallinna Loomeinkubaatori ringmajanduse õppevideote sarja esimeses videos tutvustab teemat ringmajanduse ekspert Markus Vihma.

Ringmajandus 2: Kuidas valida toodete materjalid?


Igal materjalil on mõju keskkonnale. Millele pöörata tähelepanu materjalide valikul? Kuidas valida keskkonnasäästlikke materjale? Kuidas saavad valitud materjalid lahendada probleeme teistes valdkondades?

Õppevideos tutvustab enda kogemust ringmajanduslike materjalidega KIRA. KIRA on jätkusuutlik jalatsibränd, mis toodab kestlikke jalatseid vanadest autorehvidest ja plastpudelitest.

Ringmajandus 3: Millele tootmises tähelepanu pöörata?


Millised on peamised ringmajanduslikud põhimõtted, millele tootmises tähelepanu pöörata? Mida teha tootmisjääkidega? Kuidas toota ressursitõhusalt?

Õppevideos jagab enda kogemust Paragon Sleep, kes toodab tekke, patju, tehnilisi tekstiile ja voodeid. Kodutekstiili tootmisel taaskasutab Paragon Sleep 100% tootmisjääkidest.

Ringmajandus 4: Kuidas disainida kauakestvaid tooteid?


Milline on hea korduvkasutatav toode? Millele pöörata tähelepanu tootedisainis?

Õppevideos jagab jagab enda kogemust ringamajandusliku tootedisainiga Comodule, kes ühendab jalgrattad ja tõukerattad internetiga. Lisaks on Comodule ainuke ettevõte väljaspool Hiinat, mis toodab elektrilisi tõukerattaid.

Ringmajandus 5: Kuidas disainida toode, mida saab taaskasutada?


Kuidas disainida toote eluea lõppu silmas pidades? Mis saab tootest kasutusaja lõpus? Mida teha toote materjalidega kasutusaja lõpus? Toode teenusena?

Videos vastab kauakestva tootetsükli küsimustele säästev disainibränd Stella Soomlais, kes disainib ja valmistab nahast aksessuaare. Tooted on disainitud vastupidavalt ja neile pakutakse järelhooldust, parandusteenust ning rentimise võimalust.

Ringmajandus 6: Kuidas pakkuda toodet teenusena?


Kuidas pakkuda kaubeldavate toodete asemel teenust? Kas tarbija vajab toodet või selle funktsiooni? Milliseid tooteid on võimalik teenusena pakkuda? Millised on teenuse eelised?

Kogemuslugu jagab Lindström, kes on tekstiiliteenuseid pakkuv ettevõte. Lindström laenutab mitmesuguseid tekstiile, näiteks tööriided, matid, hotellitekstiilid.

Ringmajandus 7: Toiduainetööstuse võimalused


Kuidas on võimalik ringmajanduse põhimõtteid kasutada toiduainetööstuses?

Toiduainetööstuse kogemuslugu jagab Gelatex, kes toodab ainulaadseid materjale - nanokiude, mida kasutatakse puhta liha tootmises. Gelatex püüab vältida seda, et lihatööstuse jäätmeid üldse tekiks.