Toggl’i edulugu: Alari Aho jagas kogemust, kuidas bootstrappides on edukas ettevõte loodud

Hiljuti toimunud seminaril jagas Alari Aho, Toggl’i kaasasutaja, oma kogemusi ja õppetunde tehnoloogiaettevõtte arendamisel. Ta rääkis nii ettevõtte algusaegadest kui ka kasumliku kasvu strateegiatest, kaugtöö eelistest ja süvatöö olulisusest.
“Ühtegi head ei leidnud ja lõpuks tegime ise selle vidina”
Aho meenutas Toggl’i algusaegu, kus vajadus ajamõõtmisrakenduse järele viis nad lõpuks selleni, et nad otsustasid lahenduse ise luua.
Usust oma tootesse ja domeeni ekspertiisist
Aho tunnistas, et alguses ei uskunud nad isegi oma tootesse: “Kas see ajamõõtmine on ikka see?”. Samas, suurim õppetund oli vajadus omada ekspertiisi valdkonnas, milles äri tehakse. “Sa ei suuda teha tõsiselt võetavat toodet, kui sa ei tea detaile. Kuna ma olin 10 aastat konsultatsiooniettevõtet teinud, siis ma teadsin, mis toimib,” sõnas Aho.
Toggl kui kasumlik ja efektiivne ettevõte
Kuigi Toggl pole saavutanud “ükssarviku” staatust, läheb äriliselt väga hästi. Ettevõte on olnud algusest peale bootstrappinud ehk ei ole kasutanud investoreid, vaid kasvanud orgaaniliselt. “Oleme pidanud kitsastes tingimustes läbi ajama ja seetõttu oleme olnud efektiivsed,” rääkis Aho. Samuti tõi ta esile, et kasumliku kasvu eelis on stabiilsus: “Meil ei ole olnud eksistentsiaalset kriisi, kas me saame palga makstud. Saame pikalt planeerida ja stressitase on madalam.”
Kaugtöö – praktiline valik
Toggl töötab täna täielikult kaugtöö vormis – 140 töötajat on enam kui 30 erinevast riigist. “2013. aastal saime aru, et meie tulevik on kaugtöö. See oli pragmaatiline otsus. Saime aru, et Eestis värbamine on raske ja läheb aina raskemaks. Oleme globaalne firma kliendibaasi mõttes, aga talenti otsime kõige väiksemast linnast Euroopa mõttes” ütles Aho.
Töötajate valikus on Togglis süsteem, mis põhineb testimisel: “Masin vaatab kandidaadid läbi ja kõik peavad testi tegema. CV-sid enne ei vaata, kui test pole tehtud.” See aitab tagada, et inimesed valitakse oskuste, mitte pelgalt CV alusel.
Deep Work – keskendunud töö olulisus
Aho rääkis ka “Deep Work” kontseptsioonist ja selle tähtsusest tänapäeva töökeskkonnas. “See on see koht, kus sa lood väärtust. Pead keskenduma, et midagi kvaliteetselt ära teha,” selgitas ta. Probleem on selles, et tänapäeva inimesel on pea laiali otsas ja ta ei suuda keskenduda ning ta teeb vaid pinnapealset tööd. “Ärevus ja stress on suur, sest sa tunned, et sa ei kontrolli oma tööd.”
“Kui inbox juhib sinu päeva, siis tegelikult ei juhi sina ennast”
Seminari lõpetuseks toonitas Aho, et oluline on teadlikult planeerida oma tööd. “Kui inbox juhib sinu päeva, siis tegelikult ei juhi sina ennast, vaid teised inimesed juhivad sind. Ja neil on sinust suva.”
Efektiivne töökorraldus ja teadlik keskendumine on edu võtmed, mida ka Toggl oma tegevuses järgib ja millele Toggl tööriist kaasa aitab.







