Kuidas pank ja investor sinu ettevõtet hindavad?

Hiljuti toimus Ettevõtlusinkubaatoris seminar, kus osalejad said ülevaate, millised on panga ootused ettevõtjatele laenu andmisel ja kuidas teeb investeerimisotsuseid investor. Kolm esinejat – LHV ärilaenuhaldur Veronika Mäemets, EstBAN dealflow manager Margret Kanniste ja ingelinvestor Lev Dolgatsjov – jagasid oma kogemusi ja nõuandeid, kuidas edukalt pangast laenu saada ning investorites huvi äratada.
Pank ja laen – mida silmas pidada? LHV ärilaenuhaldur Veronika Mäemets rõhutas, et pangad soovivad näha mitte ainult ettevõtte viimast finantsseisu, vaid ka selle arengut ja dünaamikat läbi aastate.
„Pank tahab anda laenu, mitte realiseerida tagatisi,“ selgitas Mäemets. Seetõttu on oluline, et ettevõtte maksevõime oleks piisavalt tugev ja tagatised motiveeriksid kohustusi täitma. Parimaks tagatiseks on kinnisvara.
„Esmapilgul võivad panga poolt tunduda ettevõete finantsaruanded tunduda keerulised, kuid selgituste abil saab pildi selgemaks,“ märkis Mäemets. Ta lisas, et kui ettevõte suudab põhjendada näiteks varasema aasta suuremaid investeeringuid, mida sel aastal ei plaanita, aitab see pangal paremini mõista ettevõtte rahavoogusid ja perspektiivi.
EstBANI võimalusi startupidele tutvustas Margret Kanniste. Margret tõi ettekandes välja, et edukas startup peab olema skaleeritav ning selge konkurentsieelisega.
„Investor tahab näha, et tiim töötab koos ja et ettevõte tegutseb kasvaval turul,“ selgitas Kanniste. Ta soovitas valida investori, kes tunneb antud valdkonda – näiteks ingelinvestorid eelistavad panustada ettevõtetesse, mille ärimudelit nad mõistavad. „Raske on end investorile maha müüa kui ta koheselt ei saa aru, millega te tegelete.”
Investor Lev Dolgatsjov rõhutas samuti, et startupide puhul on kõige olulisemad asutajad ja meeskond. „Teoorias on tugevad asutajad head, aga praktikas ei ole see alati nii.“ Näiteks on üle poole tema portfellis olevatest startuppidest asutajat vahetanud, kuigi investeering tehti just asutaja pärast.
Dolgatsjov tõi välja, et startup-maailmas ei lähe asjad kunagi plaani järgi. „Iga startup joonistab ilusa plaani, aga mis iganes plaan tehakse, siis kunagi ei lähe selle plaani järgi. Enamasti läheb halvemini,“ ütles ta otsekoheselt. Lisaks tõi ta välja, et ei lähe ainult mitte plaani järgi – ei lähe ka lepingute järgi.
Investeerimise kohta ütles ta, et see ei ole teadus, vaid kunst. „Otsuste langetamine on kunst ja mängu ei ole võimalik matemaatiliselt võita. Aga põnevust on omajagu,“ sõnas ta. Järgmise tõusva suunana tõi ta välja, et hetkel on aina populaarsem kaitsetööstuse ettevõtetesse investeerimine.
Lev Dolgatsjovi ettekannet on võimalik järgi kuulata siin:
Seminar andis osalejatele praktilisi teadmisi ja kasulikke soovitusi nii pangaga suhtlemisel kui ka investorite leidmisel. Jätkame kindlasti sarnaste üritustega, et aidata ettevõtjatel oma ideid edukalt ellu viia!
Jälgi meie kalendrit, et järgmiste üritustega kursis olla!






















