Kuidas kunstnikuna läbi lüüa?
Ettevõtlusinkubaatoris toimus paneeldiskussioon, kus arutati tänapäeva kunstimaailmas edukaks olemiseks vajalikke oskusi ja strateegiaid. Paneelis jagasid oma mõtteid kolm kogenud kunstimaailma esindajat: Siim Raie (Artrovert galerii asutaja ja juht), Lilian Hiob (kuraator ja galerist) ning Anna Kõuhkna (vabakutseline maalikunstnik). Paneeli modereeris Nele Plutus Tallinna Ettevõtlusinkubaatorist.
Lilian Hiob rõhutas, et kunstimaailmas on olulised nii suhtlusoskused kui ka kontaktide loomine. “Kunst on 95% looming ja 5% suhtlusoskus. Oluline pole enda turundamine, vaid see, kuidas räägid kolleegidega, kelle avamistel käid, kas oled aktiivne ja vestled oma mõttekaaslastega.” Samuti tõi Hiob esile hinnapoliitika tähtsuse: “Ei ole mõtet aastaid kallite teoste otsas istuda.” Ta lisas, et stuudiost ja vahendaja kaudu müüdud tööde hinnad peavad olema ühtsed, kuna erinev hinnapoliitika kahjustab koostööd. Hinda kujundades peaks jääma ka võimalus seda CV täienedes tõsta.
Välismaal müümise kohta märkis Hiob: “Kõigepealt võiks kohalikul tasandil tugev tegija olla — kui sa siin läbi ei löö, siis ei tasu arvata, et õnnestud välismaal.
Anna Kõuhkna jagas oma kogemust vabakutselise kunstnikuna, rõhutades, et kunstnik peab näitama üles aktiivsust ja olema avatud koostööle. Ta kirjeldas, kuidas loomeprotsessis on oluline pidev analüüs ja enese mõtestamine. Kõuhkna toonitas, et kunstnik peaks alati oma teoseid kvaliteetselt üles pildistama ning hoolikalt mõtlema, millal ja kuidas oma loomingut avalikustada. Ta arutas ka ajaplaneerimist, leides, et isegi tiheda töö kõrvalt on võimalik olla produktiivne ja loov, ning julgustas kunstnikke olema avatud tagasisidele ja uutele võimalustele.
Siim Raie rõhutas diskussioonis kunstiteoste kvaliteedi olulisust nende esitlemisel. “Kunstnikuks olemiseks ei piisa enesemääratlusest, et ma nüüd olen kunstnik.” Oluline on, et tööd oleksid head. “Teos, mida te teete peab hea olema. Siis edasi hakkavad inimesed huvi tundma autori vastu.”
Ta julgustas kunstnikke aktiivselt osalema erinevatel näitustel ja oksjonitel, isegi kui alguses edu ei saavutata. See on ka oluline tagasiside saamise koht. Samas tõi ta välja, et enne näitusi ei ole soovitatav kõiki teoseid eelnevalt sotsiaalmeedias avaldada. “Inimesed tarbivad visuaali – kui inimestel on tunne, et nad on ekraanil kogu näituse ära tarbinud, siis nad ei tule näitusele” Raie toonitas ka kunstniku karjääri strateegilist lähenemist, rõhutades, et oma loometöösse tuleb suhtuda professionaalsusega ning mõelda pikemas perspektiivis.
Kokkuvõttes käsitles paneel laialt kunstniku karjääri kujundamise aspekte – alates teoste hinnastamisest ja näitustel osalemisest kuni koostöö olulisuseni. Kõik esinejad nõustusid, et kunstimaailmas edukaks olemiseks on vaja loominguliste oskuste kõrval ka tugevaid suhtlus- ja strateegiaid, et leida oma koht nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil.
Vaata teisi sündmusi, mis Ettevõtlusinkubaatoris toimuvad.