CCC projekti demolinnad kaasavad kodanikke ringmajandusliku elustiili kujundamisse
Septembri lõpus korraldasid CCC projekti partnerid Kielis – Heinrich-Böll-Stiftung Schleswig-Holstein, Anschar ja Zero Waste Kiel – kodanike kaasamise töötoa. Töötoa käigus töötasid projektipartnerid oma pilootprojektide täiustamise kallal, õppisid inspireerivatelt ekspertidelt nippe ja kohtusid praktikute ehk organisatsioonidega, kes on integreerinud ringmajanduse põhimõtted oma tegevuse keskmesse.
2025. aastal plaanivad projekti kaasatud linnad – Aarhus, Gdynia, Kiel, Riia, Tallinn ja Turu – korraldada kodanikele mitmeid töötubasid, festivale ja näitusi ringmajanduse teemal. Üks küsimus, millega nad tegelevad, on see, kuidas kaasata publikut ringmajanduse teemadesse ja säilitada nende huvi pikaajaliselt.
Peamistes ettekannetes jagasid kaks eksperti – Vivian Doumpa (Stipo Kreeka) ja Jaakko Blomberg (Helsinki Urban Art) – oma nippe kodanike kaasamise kohta ja tõid oma projektidest mitmesuguseid näiteid.
Vivian Doumpa jagas kogemusi projektist „Kyklos & Ringneighborhood“ Thessalonikis, Kreekas. Läbi ringmajanduse ideede, rakenduste ja praktikate püüab projekt mõista, kuidas saab naabruskond muutuda ringseks, kasutades ära kõik oma ressursid, sealhulgas elanike potentsiaali. Vivian rõhutas, kui oluline on mõista, mida ringmajandus inimestele tähendab ja millised võtmetähtsusega rajatised nende jaoks olulised on. Pärast põhjalikku uurimistööd saab välja töötada kogukonna loomise strateegia ja planeerida tegevusi.
Jaakko Blomberg, kes on Helsingi Sauna Päeva, Õhtusöök Helsingi Taeva All ja paljude teiste ürituste korraldaja, jagas mõtteid ja näiteid selle kohta, kuidas kogukonna vajaduste asetamist kultuurielu keskmesse saab kasutada erinevate positiivsete mõjude saavutamiseks. Oluline pole olla täiuslik, vaid tegutseda ja lõbutseda, ütleb Jaakko.
Saksamaa esimene ametlikult tunnustatud nulljäätmete linn Kiel pakub hulgaliselt inspireerivaid algatusi. Labori osalejad olid muljet avaldanud Werk Statt Konsumist – avatud puutöökojast, kus on professionaalne varustus ja kus inimesed saavad õppida, kuidas asju parandada või kuidas valmistada uut kasutatud puidust.
Teine inspireeriv algatus oli Glückslokal, õnnepood. Inimesed saavad poodi tellida kuutasuga 5 eurot ja võtta iga kuu 5 eset – riideid, köögitarbeid, aksessuaare, isegi monitore ja kaameraid.
„Glückslokali põhieesmärk on, et jagamine teistega ja asjade taaskasutamine teeb inimesi õnnelikuks. Seega mõtleme ringmajanduse võtmes ja veidi ka tarbimisvastaselt ning kapitalismivastaselt, sest sa ei lähe tavalisse poodi asju ostma, vaid tuled siia,“ räägib Leona Sedlaczek, loovkeskuse Alte Mu kommunikatsioonijuht ja vabatahtlik poes.
Üritust modereerisid kestlikkuse kommunikatsioonieksperdid Maximilian Mauracher ja Cléo Mieulet (New Standard.s), kes on nomineeritud Saksamaa 2025. aasta riiklikule kestlikkuse auhinnale. Ürituse säästlikumaks läbiviimiseks valmistati suurem osa töötoas pakutavatest toitudest kohalikest ülejääkidest organisatsioonide Resteritter ja foodsharing Kiel poolt.
CCC projekti viimane töötuba 2024. aastal toimub Tallinnas 3.–5. detsembril. Töötuba koondab kõigi varsemate töötubade teadmised ja aitab projektipartneritel luua pikaajalise strateegia oma projektide jaoks.
„Creative Circular Cities“ on EL-i Interregi Läänemere piirkonna programmi kaasrahastatud, et edendada ringmajandusele üleminekut kohalikul tasandil, kaasates kultuuri- ja loomesektoreid ning tööstusi.