Vaid murdosa tekstiilijäätmetest leiab tee taaskasutusse, samas kui suur osa neist saaks olla uue toote algmaterjaliks. Milliseid uuenduslikke lahendusi on olemas, et vähendada tekstiilijäätmete hulka, ja millised on koostöövõimalused ülikooliga?
Üritustesari “Disain kohtub Teadusega” vaatab seekord otsa tekstiilidele, tekstiilijäätmete taaskasutusele ja nende potentsiaalile uute toodete valmistamisel.
Ajakava:
- Harri Moora jagab tekstiili ringlussevõtu tehnoloogiate uuringu tulemusi
- Tiia Plamus, TalTechi tekstiilitehnoloogia kaasprofessor, räägib võimalustest, mida tekstiilijäätmetega teha saab ja annab lühiülevaate, mis TalTechis selles valdkonnas on tehtud/tehakse ja milliseid teenuseid ülikool tekstiilitehnoloogia vallas ettevõtetele pakub
- Mari-Helene Kaber avab Humana esindajanana laiemat pilti tekstiilijäätmetest ja jätkusuutliku tarbimise tähtsusest.
- Liis Tiisvelt KIUDist jagab praktilisi näiteid ja kogemusi, kuidas tekstiilijäätmetest saavad uued ja innovatiivsed tooted.
- Ann Runnel tutvustab tekstiilijääkide jälgimis – ja kauplemisplatvormi Reverse Resources tegemisi.
- Lisaks külastame TalTechi laboreid.
Üritus toimub TalTech peamajas (Ehitajate tee 5, Tallinn), 6. korpuse ruumis U06A-201.
Esinejad:
Tiia Plamus on TalTechi tekstiilitehnoloogia kaasprofessor, materjalitehnoloogia bakalaureuseõppekava programmijuht ja tekstiilitehnoloogia labori juhataja.
Mari-Helene Kaber on Humana infojuht aastast 2007. Ta on taaskasutuse, ringluse ja jätkusuutliku tarbimise edendaja.
Liis Tiisvelt on KIUD kaasasutaja. Ta on materjaliinsereeria visionäär, kellel on laialdased teadmised tekstiilitehnoloogias. Liis omab töökogemust elektroonikatootmises ja rõivaste valmistamise valdkonnas, mida rikastavad projektijuhtimine ja disainioskus. Liisi pühendumus ja lahendustele orienteeritus, on aidanud tal luua tugevaid liite inseneri- ja tootmispartneritega.
Ann Runneli asutatud idufirmal Reverse Resources on suur missioon: suunata rõivatootmises tekkivad tekstiilijäägid ümbertöötlemisse. Reverse Resource on loonud ülemaailmse võrgustiku, mis aitab vähendada ringlusessevõtu kulusid ja laiendada ringmajandust.
Harri Moora on Stockholmi Keskkonnainsituudi (SEI) Tallinna Keskuse rohe- ja ringmajanduse üksuse juht. Harri Moora on Stockholmi Keskkonnainsituudi (SEI) Tallinna Keskuse rohe- ja ringmajanduse üksuse juht. Ta on ka üks Kliimaministeeriumi septembris välja tulnud uuringu „Tekstiili ringlussevõtu tehnoloogiate uuring ja analüüs“ autoritest.
Disain kohtub Teadusega on Tallinna Ettevõtlusinkubaatori ja TalTech’i koostöös toimuv üritustesari. Sarja eesmärk on tuua kokku teadlased ja teemast huvitatud ettevõtjad, et leida võimalusi koostööks. Eesmärk on tutvustada, millised erinevad teadustööd toimuvad TalTech’is ja kuidas on ettevõtjatel võimalik osa saada ülikooli poolt pakutavatest võimalustest.
Üritus on TASUTA, aga vajalik on registreerumine.