Disain kohtub Teadusega: Plast – rohelisemaks või uuele ringile?

Plast – kas asendame rohelisemate valikute vastu või saadame ringlusesse?

Plast looduskeskkonnas on probleem, millele lahendust otsivad nii ettevõtjad kui ka teadlased. Kas lahenduseks on rohelisemad valikud või ringlusse saatmine? Kuidas kasutada plasti nutikalt ja millised on võimalused selle ümber töötlemiseks? Milliseid lahendusi pakub bioplast? Kas kasutada bioplasti või kasutada vana plasti uuesti? 

Disain kohtub Teadusega teisel üritusel toome kokku teadlased ja ettevõtted, et leida uuenduslikke võimalusi plasti kasutamiseks ja ümbertöötlemiseks.

Ajakava:

  • 14.00 – 14.30 Andres Krumme (TalTech) räägib plasti, mineraalsete ja orgaaniliste jäätmete ringlussevõtu ja uute bioplastide teemadel
  • 14.30 – 15.00 Kulvo Pendra (Dagöplast) jagab kogemust komposteeritavate, biolagunevate ja taaskasutatud materjalidele tootmisest
  • 15.00 – 15.30 “Ära imetle probleemi!” – Ilo Rannu (Neular) pōhjendab läbi uuenduslikke tehnoloogiaid piloteerinud ettevōtjakogemuse:
    – miks plast ei tohi otsa saada;
    – miks plasti ei tohi valimatult mikroplastiks teiseneda;
    – kuidas nišipōhine jäätmekäsitlus vōib hübriidtehnoloogiaid piloteerides maailma vallutada.
  • 15.40-16.40 Ringkäigud (4 korda x 15 minutit) TalTech’i biopolümeeride laboris

Üritus toimub: 21. märtsil kell 14 TalTech’i peamajas (Ehitajate tee 5), ruumis U04-103.

Üritus on TASUTA, aga vajalik on registreerimine!

 

Esinejad:

Andres Krumme – TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi kaasprofessor tenuuris ja biopolümeeride tehnoloogia labori juhataja – räägib plasti, mineraalsete ja orgaaniliste jäätmete ringlussevõtu ja uute bioplastide teemadel. Andres Krumme töötab Tallinna Tehnikaülikoolis alates 1993. aastast. Tema juhitava labori missiooniks on keskkonnaprobleemide lahendamine läbi taastumatutel maavaradel põhinevate polümeermaterjalide asendamise biopõhiste materjalidega, polümeermaterjalide ringmajanduse ja jätkusuutlikkust toetavate erirakenduste (nt elektrienergia salvestus).

Kulvo Pendra on Dagöplast AS pikajaline tööstusjuht. Hiiumaal asuv ettevõte on biolaguneva ja polüetüleenist kile tootja, mis on pühendunud keskkonnasõbralikele tootmismeetoditele ja toodetele, mistõttu pannakse suurt rõhku komposteeritavatele, biolagunevatele ja taaskasutatud materjalidele. Dagöplast AS arendab ja toodab ettevõtetele (hulgimüüjatele, jäätmekäitlejatele ja tööstustele) komposteeruvaid ja CO²-neutraalseid kiletooteid keskkonnamõjude vähendamiseks.

Ilo Rannu on Kesk-Eestis asuva Eesti ainsa segaplastjäätmete ümbertöötlemisega tegeleva ettevõte Neular juht ja üks omanikest. Neular taaskasutab kodumajapidamises tekkivaid plastijäätmeid ja valmistab neist erinevaid profiile, mida saab kasutada terrasside, aedade, seinte ja kõige muu ehitamiseks.

 

Disain kohtub Teadusega on Tallinna Loomeinkubaatori ja TalTech’i koostöös toimuv üritustesari. Sarja eesmärk on tuua kokku teadlased ja teemast huvitatud ettevõtjad, et leida võimalusi koostööks. Eesmärk on tutvustada, millised erinevad teadustööd toimuvad TalTech’is ja kuidas on ettevõtjatel võimalik osa saada ülikooli poolt pakutavatest võimalustest.