
Tänapäeva materjaliteadus ja disain on üha enam põimunud, luues innovaatilisi ja jätkusuutlikke lahendusi, mis võivad kujundada meie tulevikku. Biomaterjalid on üheks osaks selles arengus, pakkudes alternatiive traditsioonilistele materjalidele ja avades uusi võimalusi nii disainis kui ka tööstuses.
Seekordsel Disain kohtub Teadusega üritusel keskendume biomaterjalide innovatsioonile ja arendusele.
Seminaril esinevad:
- Disainer Kärt Ojavee tutvustab oma ettekandes biomaterjalide arendust.
- Multidistsiplinaarne disainer Riina Õun jutustab oma tööst peamiselt teeseene bakteriaalse tselluloosiga ja selle moondamisest naha-laadseks materjaliks. Lisaks tuleb jutuks ta töö munakoorebiokomposiidiga ja ka muude materjalidega.
- Gelatexi kaasasutaja ja tegevjuht Märt-Erik Martens jagab ettevõtte kogemust nanofiibriliste materjalide arendamise ja tootmisega.
- Nanordica Medicali kaasasutaja Anna-Liisa Kubo tutvustab innovaatilisi nanotehnoloogial põhinevaid haavahooldustooteid.
Kärt Ojavee (Ph.D.) on kunstnik, disainer ja õppejõud. Tema töö on keskendunud tulevikule ja materjalide kontseptsioonidele. Ta katsetab uute tehnoloogiate ja traditsiooniliste tekstiilide valmistamise tehnikatega, katsetades mõlema eriala piire. 2013. aastal kaitses ta Eesti Kunstiakadeemias lõputöö „Aktiivsed targad sisustustekstiilid: interaktiivsed pehmed väljapanekud“, juhendaja Biorobootika Keskuses Maarja Kruusmaa. Lisaks on ta Eesti Kunstiakadeemia tekstiiliosakonna professor ja magistriõppekava Taidestuudium/Craft Studies juht koos Juss Heinsaluga ja tegev DiMa laboris materjalikogu kuraatorina.
Riina Õun on multidistsiplinaarne disainer, kunstnik ja materjaliarendaja. Ta on lõpetanud Londonis Central Saint Martinsi ülikoolis Material Futures magistriõppe, spetsialiseerudes biodisainile ja materjalide arendamisele ringmajanduse kontekstis. Nahkaksessuaaridisaini taustaga Riinal on eelkõige nahkkinnastele keskendunud bränd Riina O, mis on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks. Riina tegeleb rahvusvahelise näitusetegevuse, loengute andmise ja meistriklasside läbiviimisega.
Märt-Erik Martens on Gelatex Technologies kaasasutaja ja tegevujuht. Gelatex toob nanokiudude tootmisse revolutsiooni oma patenteeritud HaloSpinning tehnoloogiaga, mis võimaldab kiiret ja tõhusat tootmist senisest palju suuremas mahus. Gelatex pakub uudseid lahendusi kultiveeritud liha, regeneratiivse meditsiini ja ravimikatsete vallas, luues taskukohaseid ja skaleeritavaid 3D-nanokiudseid tugistruktuure, mis jäljendavad looduslikku rakuvälist maatriksit. Gelatexi turg kasvab kiiresti, hõlmates meditsiiniseadmeid, farmaatsiat ja toidutehnoloogiat. Gelatexi taga on maailmatasemel teadlased, insenerid ja ärijuhid, kes teevad koostööd strateegiliste partneritega, et viia tehnoloogia kiiremini turule ja muuta homsed materjalid kättesaadavaks juba täna.
Anna-Liisa Kubo on Nanordica Medicali kaasasutaja ja innovatsioonijuht. Eesti idufirma Nanordica Medical on astunud julgelt sellele rajale, et muuta sadade tuhandete patsientide elu. Nende nanotehnoloogiline innovatsioon – hõbeda ja vase ühendatud sünergiline jõud – pakub värsket lootust krooniliste haavade ravis.
Nanordica Medicali toode kujutab endast innovaatilist haavasidet, milles kasutatakse nanoosakeste ja polümeeride kombinatsiooni. Materjalil on erakordne võime inaktiveerida kiiresti mikroorganisme, mis teeb sellest eriti efektiivse antibakteriaalse ravilahenduse.
Üritus on TASUTA, aga vajalik on registreerumine.
Disain kohtub Teadusega on Tallinna Ettevõtlusinkubaatori ja TalTech’i koostöös toimuv üritustesari. Sarja eesmärk on tuua kokku teadlased ja ettevõtjad ning teisest teemast huvitatud huvilised, et leida võimalusi koostööks. Eesmärk on tutvustada, millised erinevad teadustööd toimuvad ülikoolides (eelkõige TalTech’is) ja kuidas on ettevõtjatel võimalik osa saada ülikooli poolt pakutavatest võimalustest.