“Disain kohtub Teadusega” seminar tõi kokku tervisevaldkonna uuendajad

Tallinna Ettevõtlusinkubaatori ja TalTechi koostöös toimunud “Disain kohtub Teadusega” seminar keskendus seekord tervise valdkonna innovatsioonile ning tõi kokku eksperdid, kes jagasid oma teadmisi ja kogemusi tulevikulahenduste arendamisest. Esinesid Merilin Varsamaa (Tehnopol), Jana Holmar (TalTech), Aile Pilberg (SleepAngel), Mihkel Tedremaa (7sense).
Tervise tulevik: andmed, inimkeskne ravi ja innovatsioon
Tehnopoli tervisevaldkonna juht Merilin Varsamaa rääkis, et 2030. aastaks on fookuses andmepõhised lahendused, inimkeskne tervishoid ning tervishoius töötavate spetsialistide toetamine.
Tehnopol on osalenud ja vedanud erinevaid projekte, mis on toetanud kohaliku tervisevaldkonna arengut. Üheks näiteks on kopsuvähi patsiendi teekonna projekt, kus läbi andmeanalüüsi ning uute lahenduste tutvustamise töötatati välja paremaid raviviise. Varsamaa rõhutas ka vaimse tervisega tegelemise tähtsust, tuues näiteks PERH-i ja MinuDoci koostööprojekti, mille eesmärk on toetada nii patsiente kui ka tervishoiutöötajaid.
Varsamaa sõnul on tervisevaldkonnas tugev kogukond – Tehnopolis on kaasatud 65 kogukonna liiget (haiglad, farmad, iduettevõtted, ülikoolid), 100 regionaalset ja rahvusvahelist partnerit, 22 rahvusvahelist erialamentorit ning aastas toimub 20 erinevat sündmust. “Meie eesmärk on luua koos paremaid lahendusi ning pakkuda testimis- ja piloteerimisvõimalusi nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil,” märkis ta.
Iduettevõtted loovad uusi võimalusi tervisevaldkonnas
Merilin tutvustas ka mitmeid ettevõtteid, kes on loonud tervisevaldkonnas innovaatilisi lahendusi:
- Thorgate – digitaalse peavalu päeviku arendus koostöös Norra partneritega.
- Better Medicine – patenteeritud kliinilise AI lahendus, mis aitab varakult avastada neerukivi ja vähirakke.
- Dermtest – tehnoloogia, mille abil on avastatud 10% maailma melanoomidest.
- Muunhealt – naiste tervisele keskenduv ettevõte, mis arendab seadet naishormoonide taseme jälgimiseks.
- ELDYcare – monitoorimistarkvara hoolekandeasutustele.
TalTechi teadlased arendavad terviseandmete ja -seadmete tulevikku
TalTechi nooremprofessor ja Tervisetehnoloogiate instituudi direktor Jana Holmar tutvustas TalTechi teadus- ja arendustegevust.
Eesti 2035 arengustrateegia eesmärk nr. 1 on, et Eestis elavad arukad, tegusad ja tervist hoidvad inimesed. Asjakohased ja tõhusad ennetustegevused ning nutikad tervisetehnoloogiad on selle eesmärgi saavutamisel üliolulised. TalTech tervisetehnoloogiate alase tegevuse missiooniks on Eesti elanike tervelt elatud aastate arvu suurendamine ja Eesti tervishoiusüsteemi kulude vähendamine, mille saavutamiseks toetatakse Eesti organisatsioonidel ja ettevõtetel uute tervisetehnoloogiate arendamist ning kasutuselevõttu.
Mõned TalTechis käimasolevad projektid:
- Optiline neeruasendusravi monitor aitab arstidel paremini hinnata ravi efektiivsust.
- Aju mõõtmise ja vaimse tervise algoritmid, mis võimaldavad eristada depressiivseid patsiente ning diagnoosida varaseid sümptomeid objektiivselt.
- Arterite vanuse määramise algoritmid aitavad hinnata, kas inimese bioloogiline ja passis olev vanus on kooskõlas, mis võimaldab varakult ennetada terviseriske.
- Linnaplaneerimise heaolu skoor on süsteem, mis mõõdab, kuidas erinevad linnakeskkonnad mõjutavad elanike heaolu.
- Dermtest, mis parandab nahavähi varajast avastamist.
Infektsioonivabad haiglahooldustooted aitavad päästa elusid
SleepAngel (Gabriel Scientific OÜ) esindaja Aile Pilberg tõi esile, kui suur probleem on haiglainfektsioonid. “Ainuüksi USAs sureb haiglainfektsioonide tõttu aastas ligi 100 000 inimest, Euroopa Liidus 40 000. See tähendab 390 kaotatud elu iga päev.”
Kui haiglas on kõvad pinnad desinfitseeritavad, et baktereid eemale hoida, siis kõige saastatumad kohad on pehmed pinnad, ehk see voodikeskkond, kus patsient viibib. SleepAngel on välja töötanud täielikult infektsioonivabad padjad, tekid ja madratsid, mis on kaetud hermeetiliselt suletud polüesterkangaga ja nad on välja arendanud spetsiaalse filtertehnoloogia.
Ettevõtte tooteid kasutatakse haiglates, intensiivraviosakondades ja isegi spordimaailmas. “Üks asi on patsientidele luua turvaline keskkond. Ja üldse vähem oluline pole mugavus ja taastumist soodustav keskkond. Et ei peaks võtma lõivu turvalisuse jaoks mugavuse arvelt.”
7sense: puudutuse kaudu maailma tajumine
7sense tootejuht Mihkel Tedremaa esitles innovaatilist peas kantavat telehaptilist seadet, mis aitab vaegnägijatel ümbritsevat maailma puudutuse kaudu tajuda. Tedremaa selgitas, et umbes pooled pimedatest vigastavad end igal aastal, kuna keskkonnas orienteerumine on keeruline. Selle tagajärg on, et inimesed ei lähe võõrasse keskkonda. “Meie eesmärk on, et vaegnägijad saaksid elu täielikult nautida,” ütles ta.
Seade suudab näiteks trepitõkkeid tuvastada ka pimedas, lumes ja erinevates keskkondades. “See tehnoloogia on keerukam kui isesõitev auto – see peab olema kantav ja 100% töökindel,” lisas Tedremaa. Tootedisainis on teadlikult kasutatud erinevaid materjale ja tekstuure. Seetõttu on ka sellel riie peal, et ta oleks nagu aksessuaar ja seade kaalub 1,2 kilo. Kaalust olulisem on, et see oleks jaotunud ühtlaselt.
7sense on saavutanud ka suure edu näiteks sotsiaalmeedias, kus nende populaarseim TikToki video on saanud üle 12 miljoni vaatamise.
Laborikülastus pakkus põnevaid avastusi
Seminaril osalejatel oli võimalus külastada TalTechi optikalaborit, kus tehakse alusuuringuid neeruasendusravi jälgimismetoodika väljatöötamiseks. Lisaks tutvuti teiste teadusprojektidega, mis keskenduvad terviseandmete analüüsile ja uute ravimeetodite arendamisele. Külastus pakkus ainulaadse võimaluse näha teadustööd lähedalt ja mõista, kuidas laboriuuringud jõuavad praktiliste lahendusteni.
Innovatsioon tervise valdkonnas jätkub
Seminar tõestas, et teadus, andmed ja tehnoloogia aitavad luua paremaid terviselahendusi ning parandada inimeste heaolu. “Meie eesmärk on ühendada teadlased ja ettevõtted, et viia innovatsioon inimesteni,” võttis seminari kokku korraldusmeeskond.
Disain kohtub Teadusega on Tallinna Ettevõtlusinkubaatori ja TalTech’i koostöös toimuv üritustesari. Sarja eesmärk on tuua kokku teadlased ja teemast huvitatud ettevõtjad, et leida võimalusi koostööks. Eesmärk on tutvustada, millised erinevad teadustööd toimuvad TalTech’is ja kuidas on ettevõtjatel võimalik osa saada ülikooli poolt pakutavatest võimalustest.
Üritus toimus Tallinna Ettevõtlusinkubaatori Creative Circular Cities projekti raames. Projektis osalevad partnerid 6-st demolinnast: Aarhus (DK), Kiel (DE), Gdynia (PL), Riia (LV), Tallinn (EE) ja Turu (FI). Projekt kestab 01.11.2023–31.10.2026. Projekti rahastab 80% ulatuses EU Interreg Läänemere piirkonna programm.





















