fbpx Põhilise sisu juurde
Inkubatsioon Kogemuslugu

Uitama: Lapsesõbralike tegevuste leidmine looduses on nüüd imelihtne

Ettevõtlusinkubaatori 9-kuulise inkubatsiooniprogrammi lõpetas kevadel Uitama, kes loob mängulist ja harivat matkaäppi lastega peredele, et parandada nende vaimset ja füüsilist tervist ja edendada nende loovust. Ettevõtte asutaja Karolin Nummert jagas, miks peaks lastega looduses käima ja milliseid võimalusi Uitama äpp selleks pakub.

Milline on sinu taust ja kuidas sündis idee oma ettevõtte loomiseks?

Minu taust on seotud kunstimaailmaga, olen lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna. Õpingute kõrvalt hakkasin tööle turismivaldkonnas, olles reisikonsultant ja giid, viies läbi bussireise näiteks Tšehhi, Austriasse, Ungarisse ja Itaaliasse. Kuid peagi tõmbas hing mind tagasi kunsti poole. Töötasin Londonis kaasaegse kunsti galerii assistendina ning pärast naasmist Eestisse olin viis aastat Tallinna Kunstihoone projektijuht. Londonis korraldasime ka Eesti kunsti pop-up näitusi. Seega on minu taust tugevasti seotud kunstiga.

Kõige selle kõrval on looduses matkamine ja liikumine alati olnud minu meelistegevus. Saades kuus aastat tagasi lapsevanemaks, arvasin, et jätkan matkamist samamoodi nagu varem, kuid tegelikkus oli teine. Lapsega matkamine erinevas vanuseastmes nõuab palju rohkem planeerimist: näiteks, kas rada on lapsevankriga läbitav, kas sõiduaeg matka alguspunkti sobib tema uneaegadega, kas juba ise liikuval lapsel on rajal ka midagi põnevat avastada või teha, et see tema jaoks põnev seiklus oleks jne. Kõikidele neile erinevatele aspektidele vastuse otsimine osutus aeganõudvaks ja keeruliseks, ning tekkis mõte luua kaasaegne ja lihtne lahendus – nii sündiski Uitama äpp.

Matkamine lapsega on minu arvates erilisel moel ühendav kogemus. Looduses viibides on argimured tagaplaanile jäänud ja loovus hakkab tööle. Seepärast soovin, et Uitama äpp motiveeriks ka teisi peresid loodusesse minema.

Millist infot saab Uitama äpist?

Uitama äpist leiab lapsesõbralikke matkaradu, kus sisu on kirjutatud lapsevanemalt lapsevanemale – milliseid põnevaid tegevusi saab just koos lastega teha. Äpi filtrid muudavad planeerimise lihtsaks: näiteks saad valida, kas rada on sobilik lapsevankriga liikumiseks või kas seal on ujumisvõimalus, ja näed, kui kaugel ajaliselt see sinu asukoha suhtes asub. Tulevikus soovime lisada äppi harivaid ja loovaid mänge, et muuta matkarajad lastele veelgi põnevamaks. Kui mõni rada võib olla loomu poolest ei olegi huvitav, siis teha seda huvitavamaks. Et lapsi motiveerida, tahaksime, et äpp ainult ei juhataks peresid loodusrajale, vaid pakuks põnevaid seiklusi loovate ülesannete lahendamise abil.

Millist infot kogute lapsesõbralike matkaradade kohta?

Ligipääsetavus on üks olulisemaid aspekte, eriti väikeste lastega matkates. Kas rada on lapsevankriga läbitav? Kas lähedal on ujumiskoht? Olen ise koos lapsega testinud sadu matkaradu ja loonud malli, mida matkajuhid või kogukonna liikmed saavad tulevikus teekonna planeerimisel jälgida: kas laudtee on piisavalt lai, kas rajal on juurikaid, kas lähedal on ronimiskive või kiikesid jne. Sellised mängulised elemendid teevad raja lapse jaoks huvitavamaks.

Eesmärk on anda võimalikult palju infot ja nii on igaühel lihtsam valida just enda perele sobiv matkarada.

Miks on oluline lapsed loodusesse viia?

Inimeste harjumused kujunevad suuresti enne kaheteistkümnendat eluaastat, mistõttu on äärmiselt oluline, mida me lastele õpetame. Miks nad peaksid looduses viibima? Sellel on tohutult palju kasu nende tervisele – eriti vaimsele ja füüsilisele heaolule.

Me kõik teame, et looduses liikumine on kasulik, kuid uuringud näitavad, et juba 15 minutit looduses viibimist võib stressitaset poole võrra vähendada. See on väärtuslik tööriist, mida saame lastele anda – looduses käimine on üks viis ennast maandada. Praegused statistilised näitajad on murettekitavad: 75 protsenti lastest ei ole piisavalt aktiivsed ja iga seitsmes 10-19 aastane noor kogeb vaimse tervise probleeme. Tänased vanemad saavad oma laste heaks juba palju ära teha ning tulevased põlvkonnad peaksid tegema sama. Kui me probleemi ignoreerime, siis kuhu me üldse suundume?

Lisaks tuleb arvestada, et tehisintellekt areneb kiiresti, ja tasub mõelda, mis on inimese roll selle kõrval. Tundub, et pidevalt on vaja olla produktiivsem ja kiirem. Võib-olla lõpuks laseme sellest võidujooksust lahti, sest AI teeb osa tööd meie eest. See aga tõstatab järgmise küsimuse: millised on meie tugevused? Kriitiline mõtlemine ja loovus on valdkonnad, milles meil on endiselt AI ees eelis.

Uuringud on näidanud, et looduses viibimine ja „molutamine“, on hädavajalik meie ajule loovuse ja kognitiivsete võimete arendamiseks. Just seetõttu usun, et lapsi peab loodusesse viima. See on oluline nii tervise kui ka keskkonnahoiu seisukohalt. Kui lapsed looduses ei käi, siis ei teki neil sellega isiklikku suhet ega paraku ka soovi seda kaitsta ja hoida.

Kas looduses liikumise trend on pigem tõusuteel?

Sageli arvatakse, et lapsed saavad piisavalt liikumist, sest nad jooksevad ringi ja mängivad, kuid tegelikult on seda tihti liiga vähe. Oluline on pidev ja pikemalt kestev liikumine, näiteks matkamine, kus liigud ühtlaselt ja pikema aja vältel. See on hoopis midagi muud.

Ideaalis peaks iga päev vähemalt tund aega jalutama, või vähemalt kord nädalas võiks veeta looduses kolm tundi järjest. Mida kauem looduses viibid, seda parem. Stress on paratamatu osa elust, aga me saame õppida, kuidas seda tasakaalustada ja leevendada – looduses olemine on selleks suurepärane viis.

Tegelikult võiksid seda äppi kasutada ka näiteks õpetajad tegevuste planeerimisel?

Jah. Meil on ka mõte neid hariduslikke mänge koostöös hariduspedagoogidega välja mõelda. On universaalsed õpioskused, mida peaks omandama erinevas vanuses. Kui see oleks selline programmi osa, siis saab öelda, et matkamisega samal ajal toimus ka õppetöö. Siis on nende motivatsioon kindlasti suurem, sest niikuinii on see klassiga kuhugi väljasõidule minemine eraldi suur ettevõtmine. Samas olen kuulnud, et mõni õpetaja kasutab äppi juba praegu, et lihtsalt avastada kohti kuhu õpilastega minna. 

Kes on täna peamised kliendid? 

Üldiselt oleme märganud, et need on lapsevanemad vanuses 25–45, kellel on lapsed vanuses 0–12. Haridusprogrammid tuleksid vanusele 3–12. Reaalsus on see, et äppi kasutavad ka lapsevanemad, kelle lapsed on juba suured või ka mõned täiskasvanud, kellel ei ole lapsi. Ma olen üritanud sinna valida ka kohti matkamiseks, mida kõik ei tea. 

Mis sulle endale ettevõtte tegemise juures rõõmu valmistab?

Mulle meeldib see, et ma saan ellu viia missiooni, mis mind ennast kõnetab ja kõnetab ka teisi. See on oluline edasiviiv jõud. 

Kas on olnud mõni meeldejääv tagasiside kliendilt?

See on tõeliselt südantsoojendav, kui näen sotsiaalmeedias jagatud videoid, kus inimesed räägivad, kuidas nad selle äpi abil jalutamas käisid, ja emotsioonid paistavad selgelt välja. Või kui saadetakse pilte perega matkamast. See on nii oluline ja lihtsalt nii lahe – sa näed, et see pole lihtsalt äpp, mida sa lood, vaid see mõjutab ka reaalselt inimeste elu. Inimesed võtavad aega, et koos perega looduses olla ja luua erilisi hetki.

Mida sa ütleksid neile, kes ei ole seda äppi veel kasutanud?

See ei võta ju midagi ära, kui proovid. Võid ise vaadata ja otsustada, kas see sulle sobib. Võib-olla leiad ka mõne teise lapsevanema kommentaari, kes on juba käinud ja see võib sind inspireerida.

Ma arvan, et proovida ja katsetada tasub alati. Olen sellesse äppi tõesti palju armastust pannud ja mõelnud, et need soovitused, mida annan, oleksid sellised, mis pakuvad ägedaid elamusi ka siis, kui varem pole käinud.

Kuigi me räägime laste viimisest loodusesse, siis tegelikult on asjasse segatud ka alati täiskasvanuid. See puudutab mõlemaid osapooli. Mulle meeldib lapsega looduses käia, sest saan ka ise sellest super emotsiooni. Loomulikult võib lapsevanemana olla tore näiteks mänguväljaku ääres, kui laps mängib, aga seal ei saa ise nii aktiivselt kaasa lüüa. Looduses liigume mõlemad ja meil tekivad nii vahvad vestlused oma lapsega.

Loodusesse minek lõdvestab sind ja loob erilise sideme lapsega, aidates argielust väljuda ja tõelise kohaloluga erilisi mäletusi luua.

Mis on olnud siiani suurim väljakutse?

See on alustava ettevõtja jaoks klassikaline väljakutse – ressursse on vähe, kuid ideed suured. Tahaks suuremat meeskonda, kuid vahendeid selleks pole veel piisavalt. Nii tuleb endal olla nagu „hunt kriimsilm“, kes tegeleb kõigega, kuid samas mõistad, et see ei ole jätkusuutlik lahendus. Üks inimene ei suuda kõiki teemasid korraga hallata.

Suurim väljakutse ongi leida viis sellest olukorrast välja murda, et jõuda ressurssideni, millega saab näiteks suurema meeskonna kokku panna. See võimaldaks mul rohkem keskenduda sellele, mida ma tõeliselt naudin – tootearendusele ja kasutajatele parima kogemuse pakkumisele. Kuid praegu tuleb samal ajal nii kogukonda üles ehitada, toodet arendada, klientidega vestelda kui ka rahastust leida.

Ja selle kõige juures on alati kuskil keegi, kes peab ootama, kuni ma ühe asjaga valmis saan, et edasi liikuda.

Mida pead kõige suuremaks õnnestumiseks?

Üks õnnestumine oli näiteks teles käimine, mille tagajärjel kohe huviliste hulk tõusis. Samuti see, et inimesed kasutavad seda äppi. Nad juba kirjutavad sinna kommentaare ja annavad hinnanguid nendele radadele. Ma näen, et see läheb inimestele korda. See vist ikkagi kõige suurem õnnestumine.

Kus sa näed ettevõtet viie aasta pärast ja millised on tulevikuplaanid?

Minu visioon on luua peresõbralik platvorm, mis poleks populaarne ainult Eesti lastega perede seas, vaid ka rahvusvaheliselt. Suurelt unistades tahaks loota, et viie aasta pärast oleme vähemalt Norras juba kanda kinnitanud. 

Lõppkokkuvõttes soovin, et platvorm areneks iseseisvalt, kus inimesed saavad ise sisu lisada. Nii saaks see kasvada ilma, et ma peaksin pidevalt sisu kirjutamisse panistama. Eesmärk on luua lapsevanemate kogukond, kes inspireerivad ja motiveerivad üksteist rohkem looduses olema. See aitaks parandada nii vaimset kui ka füüsilist tervist ning tõsta teadlikkust ja armastust looduskeskkonna vastu.

Samuti saaksid lapsevanemad oma lapsi harida, aidates neil mõista, miks on oluline näiteks kasutada pakendeid ringluses, mitte loodust reostada ning prügi maha visata ja üldse rohkem keskkonda hoida. Selline kogukond looks väärtusi, mis kestavad põlvkondi.

Kuidas Ettevõtlusinkubaatori inkubatsiooniprogrammis läks?

Nagu ma ütlesin programmi lõpetamise Demo Day’l, siis see kogemus oli nagu tõeline sõit Ameerika mägedel. Üles-alla, katsetad ühtepidi ja kui ei õnnestu, siis proovid teistpidi. Minu arvates on Ettevõtlusinkubaator tõeline kiirendi, mis tõesti kiirendab protsesse. Näiteks ma ei oleks ise ilmselt kunagi pitching-võistlusele läinud, aga programmis olles tekib mõtteviis, et peab maksimaalselt ära kasutama kõik võimalused. Kuigi need asjad võivad alguses tunduda hirmutavad, mõistsin, et ma tulin siia selleks, et ennast proovile panna, oma mugavustsoonist välja astuda ja ületada oma piire.

Erinevatel võistlustel osalemine ja tagasiside saamine aitas mul paremini mõista oma nõrku kohti. Kui pead pidevalt selgitama, mida teed, kes on su sihtgrupp ja kuidas nendeni jõuad, siis sõnastad ja mõtled selle kõik põhjalikult läbi. Sa hakkad aru saama, mis on sinu ettevõtte tuum.

Need üheksa kuud lähevad tegelikult päris kiiresti mööda. Alguses on intensiivsed koolitused, ja hiljem tuleb kõike õpitut oma töös rakendada. Kui aktiivselt koolitustel osaleda, siis on parajalt keeruline leida aega töö ja pereelu kõrvalt, eriti kui lisanduvad veel kodused ülesanded. See teeb kogemuse üsna intensiivseks.

Lõppkokkuvõttes on kõik sinu enda kätes. Sa võid programmist läbi libiseda, ilma midagi saavutamata, või võtta sihiks, et sa tõesti proovid, katsetad ja küsid nõu, kuidas paremini teha. Mentoritega kohtumised on samuti väga väärtuslikud, eriti kui sul on juba konkreetsed küsimused või teemad, millele soovid praktilist lahendust. Mulle meeldisid kõige rohkem just sellised kohtumised, kus keskenduti konkreetsele probleemile minu ettevõtte kontekstis. See oli nagu saada eksperdi pilk ja näha, kuidas edasi liikuda oma valdkonnas.

Jälgi Uitama tegemisi: 

Kodulehel

Instagramis

Facebookis

Vaata ka Uitama Facebooki kogukonda