Programmi ettevõtja Liisa Kanemägi näitus “Keha ja kudumi kahekõne”

1. mai 2024

Loomeinkubaatori programmis osalev ettevõtja ja moekunstnik Liisa Kanemägi avas Eesti Tervisemuuseumis esimese isikunäituse “Keha ja kudumi kahekõne”. Intrigeeriv mininäitus “Keha ja kudumi kahekõne” on Liisa Kanemägi käsitlus higistamisega tekkiva mateeria osalusest meie rõivastusega. Higiga lahustuv materjal toob esile keha olulisuse ning samas tekitab võimalusi moeloomingus uudsete mustrite kujundamiseks.

Higistamine saab osaks loomulikust protsessist, mis paneb rõivad elama ja omasoodu edasi arenema. See mõneti spekulatiivne ja rõivast ümbermõtestav moelooming ärgitab mõtlema mõistete “valmis”, “katki”, “räpane” ja “ideaalne” üle.

Autor küsib, millist rolli mängivad materiaalsed esemed meie väärtusruumis, ja kuidas neid koos meiega eluteel hoida nii, et nende kasutusiga tegelikult pikendada. Selleks kasutab kunstnik veeslahustuvaid materjale, keha loomulikku niiskust ehk higi, silmuste hargnemist, ning seejärel tekkivaid uudseid mustreid. Sääraselt eri meediumeid kombineerides saavad mööduv aeg ja kaduvus rõiva osaks ilma, et selle väärtus väheneks. Riideese üksnes muutub ja elab meiega kaasa, sest elu dünaamika võtab juhtpositsiooni. Inimese loomulik ihuline material saab osaks rõiva materialist. Intuitiivne disain viiakse järgmisele tasemele viisil, mis muutub naturaalseks arenguks nii inimese kui rõivaeseme elus.

Liisa Kanemägi esitab filosoofilisi käsitlusi: “Higi on inimese keha materjali ilming. Tihti iseloomustab meie arusaamu iseendast keha ja vaimu dualism, mis tõstab puhta vaimu mustast kehast kõrgemale. Inimese kehalised tegevused peaksid jääma justkui saladuseks.” Kanemägi lisab uudishimu tekitavaid küsimusi: “Kuid kas keha olen “mina”, või on keha “minu oma”? Kui mustus on aine, mis justkui on vales kohas, siis millal muutub higi mustaks? Sest higi iseenesest on ju normaalne keha osa ja seeläbi justkui ei saaks olla vales kohas. Mis siis, kui higi hoopiski saaks osaleda disainiprotsessis?”

Liisa Kanemägi on kudumikunstnik, -disainer, kelle loomingus on kesksel kohal mäng materjali isetekkelisusega. Ideed realiseeruvad vormiks nii objekti tegemise kui oma isikliku elu käigus, st sümbioosis kehaga. Tema loomingut sütitavad ideed meiega koos edasi elavatest asjadest. Kui asjad ei oleks kunagi valmis ega ideaalsed, siis ehk ei saaks nad ka katki olla. Siis ehk ei oleks need “vanad” ning ei saabukski “õiget” aega neist loobumiseks.

Liisa Kanemägi

“Keha ja kudumi kahekõne” on Liisa Kanemägi esimene isikunäitus Tallinnas, Eesti Tervisemuuseumis. Tervisemuuseum aitab värvikal moel tundma õppida oma keha ja selle toimimist. Siin avaneb inimeseks olemise ilu, võlu, valu. Ning käsitletakse viise, kuidas inimene saaks olla tervem ja õnnelikum. Läbi esemete ning nende taga peituvate lugude loob muuseum seoseid tervishoiu mineviku, oleviku ja tuleviku vahel.

Eksperimentaalse rõivaloomingu väljapanekuga “Keha ja kudumi kahekõne” saab tutvuda kuni 31. augustini. Kunstnik tänab: Piret Mägi, Pawel Orynicz, Allan Kanemägi, Eesti Kultuurkapital, Eesti Tervisemuuseum.