Tallinn Design House avas Berliinis Eesti disaini tutvustava näituse Kummardus

4. okt 2023

Tallinn Design House avas eelmisel nädalal, 28. septembril, Berliinis Eesti Suursaatkonnas fotonäituse „Kummardus.“ Eestimaa märgilistes paikades üles võetud fotolugu räägib Eesti disaini juurtest ja selle sidemetest pärandkultuuriga.

„Kummardus“ näituse avamisel ütles avasõnad Eesti suursaadik Marika Linntam ning külalistega jagasid fotoloo telgitaguseid produtsent Anu Lõhmus ja loovjuht Piret Puppart. „On märgiline hetk, et Kummarduse näitus on jõudnud Euroopasse. Oleme rahvusvaheliselt Kummardust esitlenud Aasias ja Ameerikas, ning nüüd on Euroopa uks avanenud Berliini kaudu. Rahvusvaheline publik näeb tihti projektis selliseid kihte, mille peale me alguses seda projekti luues ei tulnudki. Mõned meie jaoks igapäevased nüansid tunduvad hoopis eksootilisemad,” sõnas Tallinn Design House’i juhataja ja „Kummardus“ projekti produtsent Anu Lõhmus.

„Väga rõõmustav, et Eesti disaini tutvustav fotonäitus Kummardus nüüd Berliini saatkonna ruume kaunistab ja annab efektse ülevaate valdkonna pärlitest. Näitus ei räägi samas ainult disainist, vaid avab fotode kaudu ka Eesti loodust, pilke, meeleolusid – laiemalt meie olemust. Üks külastaja ütles, et eestlaste pilgud on sarnased, et ta tunneb eestlase ära just erilise silmavaate järgi ja need fotod räägivad sedakaudu tema jaoks Eesti lugu,“ kirjeldas näitust kultuuriatašee Merit Kopli.

Avatud fotonäitusel saab näha Eesti disainerite inspiratsiooniallikaid Seto kultuuripärandist Matsalu maalilise looduseni. Fotod on jäädvustanud Iris Kivisalu ja Riina Varol. Videograaf Robert Parelo poolt kokku pandud videoloo vahendusel saab kaasa elada ka kõigile teistele Kummarduse sessioonidele. Fotonäitusel on Eesti disaineritest esindatud Studio August, Eve Hanson, Lilli Jahilo, Marit Ilison, Marc & André, Samelin, Adrikorn Artefacts, Stella Soomlais, Tanel Veenre, Claudia Lepik, Sigrid Kuusk, Triinu Pungits, Pohjanheimo, Kelpman Textile, MyaMoon, Kristel Kuslapuu, Arro Porcelain, Mithio, Liisa Soolepp, Kaia Saarna, Luminée, Mari Masso, Front, Marimo, Framed by Karl, Gerda Retter, Raili Nõlvak, Balteco, Piret Loog, Cervo Volante, Borg, Ellu Sallid, Riina Põldroos, Tiina Talumees, Lisa Kroeber, Anu Tera, Craftory, Karl Korsar, Hanna Korsar, Kristina Viirpalu, Monika Järg, Aldo Järvsoo, Amanjeda by Katrin Kuldma, Berrichi, Kriss Soonik, Hyrv Jewellery, Uncle Paul, Ketlin Bachmann.

Foto- ja videoprojekti „Kummardus“ tulemusena valmis kokku 150 fotot ja 6 videolugu. Märgiliste paikadena on näiteks esindatud Setomaa, Matsalu, Muhu, Saaremaa, Soomaa, Sibulatee, Kõrvemaa jpt. Kokku läbiti kahe aasta jooksul 26 erinevat asukohta ja esindatud on enam kui 50 disaineri looming. Fotod jagunevad viiest aastaajast lähtuvasse kollektsiooni, mis lisaks loomingule ja loodusele kasutab terviku moodustamiseks traditsioonidest laenatud motiive, olgu selleks siis vanad paikkondlikud jutustused, sümbolid, värvide tähendused või read kollektiivmälust – rahvaluulest. „Kummardus“ esmaesitlus toimus Expo 2020 Dubai maailmanäitusel. Kummarduse näitused Eestis on toimunud Setomaal ning hetkel on veel avatud näitused Muhu muuseumis ja Rotermanni Palmigaleriis.

Loe „Kummardus“ projekti kohta lähemalt SIIT.