Tallinn Design House avas Muhus „Kummardus“ fotonäituse

30. juuni 2023

Muhu Muuseumi õuel on alates 29. juunist 2023 avatud Tallinn Design House’i fotonäitus „Kummardus.“ Muhus, kui ühes Maarjamaa märgilises asupaigas, üles võetud fotolugu räägib Eesti disaini juurtest ja selle sidemetest pärandkultuuriga.

Sõna kummardus sümboliseerib tänuavaldust olemasoleva eest ning läbi pildijutustuse tutvustakse Eesti disaini juuri. See „Kummarduse“ vaatus on austusavaldus Muhu kultuuripärandile läbi Eesti disainerite silmade ning siinse Eestimaa nurga maalilisele loodusele. Üügu pangast ja Kallaste sadamast, Koguva küla ning kohalike õieehteis põldudeni välja. Lisaks on esile toodud Muhule nii omased kiperoosa (erkroosa), koldne-punane (oranž), miinikollane (särav kollane), eri tooni rohelised ja lilla. Need on juba üle saja aasta köitnud oma värvijulguses loendamatuid pilke, vormunud lopsakatesse lilltikandisse ning säilitanud oma elujõu ka kaasaegses disainis.

Avatud fotonäitusel saab kaasa elada Eesti disainerite inspiratsiooniallikatele. Fotonäitusel on Eesti disaineritest esindatud Aldo Järvsoo, Amanjeda by Katrin Kuldma, Berrichi, Craftory, Kristina Viirpalu, Kaia Saarna, Samelin, Tanel Veenre, Ellu Sallid, Lilli Jahilo, Cervo Volante ja Riina Põldroos.

Foto- ja videoprojekti „Kummardus“ tulemusena valmis kahe aasta jooksul kokku 150 fotot ja 6 videolugu. Lisaks Muhumaale  on veel märgiliste paikadena esindatud näiteks Setomaa, Saaremaa, Soomaa, Sibulatee, Kõrvemaa, Matsalu jpt. Kokku läbiti 26 erinevat asukohta ja esindatud on enam kui 50 disaineri looming. Fotod jagunevad viiest aastaajast lähtuvasse kollektsiooni, mis lisaks loomingule ja loodusele kasutab terviku moodustamiseks traditsioonidest laenatud motiive, olgu selleks siis vanad paikkondlikud jutustused, sümbolid, värvide tähendused või read kollektiivmälust – rahvaluulest. „Kummardus“ esmaesitlus toimus Expo 2020 Dubai maailmanäitusel.

„Kummardus“ Muhu sessiooni loovjuht on Piret Puppart; fotograaf Iris Kivisalu; meigikunstnik Mammu. Projekti produtsent ja tausta- ning loodusfotode autor on Anu Lõhmus.

Tutvu „Kummardus“ projektiga lähemalt SIIN.

Tutvu Muhumaast inspireeritud disainiga SIIN.