Õunamahla pressijäägist jahu, kanepiluuplaat ja põhust moodulmajad – just sellised innovaatilised ideed jõudsid Negavati finaali

19. apr 2023

Negavatt kakskümmend parimat meeskonda astusid žürii ette, et pääseda konkursi järgmisesse etappi. Kümme parimat meeskonda saavad nüüd arendusraha, läbivad koolitusprogrammi ning jätkavad võistlemist 20 000-eurose auhinnafondi nimel. Negavati võitjad selguvad 6. juunil. Loomeinkubaatoril on hea meel ühe kosotööpartnerina anda panus noorte jätkusuutlike äriideede toetamiseks.

KIKi juhataja ja žürii esimees Andrus Treier kiidab noorte innukust leida rohelahendusi kõikidest eluvaldkondadest: „Kuigi Negavatil on täitunud kümme tegutsemisaastat, ei paista noori ideedepuudus kimbutavat. Uus põlvkond oskab toimivaid jätkusuutlikke lahendusi pakkuda nii toidutööstusele kui ka näiteks ehitussektorile, mis oma iseloomult on üsna traditsiooniline valdkond, kus uuendusi on keeruline leida ja arendada. Samas on innovaatilised lahendused tihti väga lihtsad, tõdesime ka žüriis mitmel korral, et kuidas taolistele ideedele juba varem pole mõeldud. Hindamisel sai lisaks idee sisule ja asjakohasusele otsustavaks ka meeskonna motivatsioon ja usk oma ideesse, et selle arendamisega oleks jõudu lõpuni minna,“ sõnab Treier. 

Kümne parima meeskonna hulgast leiab nii ehitus- ja energeetikavaldkonna, keskkonnateadlikkuse, jäätmete väärindamise kui ka jätkusuutliku koolitoidu teemasid:

JÕHU – õunamahla pressijääkidest toodetud jahu 

Mossy – keskkonnasõbralikud õhupuhastid 

Resilience – kauplustes ülejäänud toidu külmkuivatamine ja sellest matkatoitude valmistamine 

Solaroid – taastuvenergial baseeruv mobiilne tootmisjaam 

NoveloHemp – kanepiluust ehitusplaadid 

Liigipiirid – elurikkuse teemaline lauamäng koolidesse 

Silenssio – korduvkasutatavad kõrvatropid 

1+x – nutikad moodulmajad põhupaneelidest 

SUHENU – rakendus koolikokkadele taimsete toitude retseptidega 

GroundsHeat – biojäätmetest valmistatud keskkonnasäästlik küttematerjal 

Žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia klastri juht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu kestliku arengu nõunik Madis Tilga ja teadliku elustiili nõustaja ning slow.ee looja Helen Puistaja. 

Žüriiliikme ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu kestliku arengu nõuniku Madis Tilga sõnul on väga innustav näha noori mõtlemas üha rohkem süvitsi. „Eriti äge on näha, et Negavati konkursile on kandideerinud noored, kes oma valdkonnas töötades on näinud probleeme ja leidnud lahendusi, seda nii ehituses, toitlustuses kui ka kaubanduses. Valdkonnas töötades on neil probleemide olemusest kõige parem ülevaade ja muutuste elluviimiseks vajavad nad vaid pisut toetust ja juhatust,” lisab Tilga. 

Meeskonnad kohtuvad žüriiga uuesti 6. juunil, mil toimub superfinaal, kus finalistidel tuleb näidata oma idee arengut. Konkursi peaauhinna, 10 000 eurot on välja pannud LHV Noortepank, teine koht saab 5000 eurot ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad nii sisulisi kui ka rahalisi auhindu välja konkursi partnerid. 

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud roheideede konkurss, kuhu oodatakse 18-30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus olevaid ressursse säästvaid ettevõtmisi. Konkursile on kümne hooaja jooksul laekunud kokku 569 ideed, mida KIK on toetanud ligemale veerand miljoni euroga. Sellel hooajal saabus konkursile 49 ideed.

Negavati 10. hooaja suurtoetaja on LHV Noortepank. Toetajate ridadesse kuuluvad Eesti Pandipakend, Balbiino ja DPD Eesti. Konkursi partneritena panustavad Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, jätkusuutliku elustiili nõuandja slow.ee, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, JA Eesti, Cleantech Estonia ning konkursid Prototron ja Climate Launchpad.