Eesti disaini tutvustav näitus „Kummardus“ Setomaal

20. juuli 2022

Tallinn Design House esitleb „Kummardus“ näitust Setomaa ja Lõuna- Eesti märgilistest paikadest. See on lugu Eesti disainist, kus kohtuvad looming, loodus ja traditsioonid. Fotonäituse avamine toimub Seto Tsäimajas ja -hoovil 28. juuli suveõhtul kell 19.00.

Viimase kahe aasta jooksul osales Eesti disainiloomingu juuri tutvustavas projektis üle 50 Eesti disaineri, kelle käekiri ja looming on saanud Eesti disainimaastikul äratuntavaks ning kõnetab ka rahvusvahelisel skeenel. Eesti disaini määratluseks on sageli kujunenud selle kahe suure naabri, põhjamaise minimalismi ning slaaviliku külluse ja värviarmastuse sümbioos, ent kultuuride kombinatsiooni kõrval on selle hinnalisimad pärlid peidus hoopis mujal. Nimelt on meie silmapaistvate disainerite loome otsesemal või kaudsemal kujul põimunud inspiratsiooniga loodusest, mõjutatud rahvuslike traditsioonide pikaaegsest säilimisest ning kohapealsete meistrite olemasolust.

„Antud kontseptsiooni kaudu ongi sestap soov anda au kolmele eelpoolmainitud komponendile, paigutades seejuures praeguses ajahetkes olulisemate Eesti disainerite loomingu meie jaoks märgilistesse paikadesse, milledest üks on vaieldamatult Setomaa,“ sõnab projekti loovjuht Piret Puppart. See „Kummarduse“ vaatus ongi austusavaldus Seto kultuuripärandile läbi Eesti disainerite silmade ning sealse Eestimaa nurga maalilisele loodusele Taevaskojast Meremäeni.

28. juulil kell 19.00 toimuval näituse avamisel tutvustavad projekti produtsent Anu Lõhmus ja loovjuht Piret Puppart. Näitusega saab tutvuda Seto Tsäimajas ja -hoovil.

Foto- ja videoprojekti „Kummardus“ tulemusena valmis 150 fotot ja 6 videolugu. Fotod jagunevad viiest aastaajast lähtuvasse kollektsiooni, mis lisaks loomingule ja loodusele kasutab terviku moodustamiseks traditsioonidest laenatud motiive, olgu selleks siis vanad paikkondlikud jutustused, sümbolid, värvide tähendused või read kollektiivmälust – rahvaluulest. „Kummardus“ esmaesitlus toimus Expo 2020 Dubai maailmanäitusel.