Tallinn Design House tutvustab Eesti disainiloomingu juuri

10. sept 2020

Tallinn Design House (TDH) alustas mastaapse Eesti disainiloomingu juuri tutvustava foto- ja videoprojektiga “Kummardus”. Fotokeeles esitatatakse jutustus Eesti disainist, kus kohtuvad looming, loodus ja traditsioonid. Pildistamised leiavad aset tähenduslikes paikades üle Eesti ja võtavad arvesse aastaaegade mängulist vaheldumist.

Projekti on kutsud osalema ligi 100 Eesti disainerit, kelle looming on selgelt äratuntava käekirjaga, kelle  väljakujunenud ikoonilised tooted on jätnud Eesti disainimaastikule jälje ning kes on näidanud üles potentsiaali rahvusvaheliseks kasvuks. Eelkõige on fookuses rõiva, aksessuaari- ja kodusisustusdisainerid. Pea kahe-aastase perioodi jooksul toimub viis pildistamissessiooni Eesti eri paigus, mille käigus viiakse disainitooted kultuurilise narratiivi loomiseks nende pärandilisse keskkonda. Fotoprojekti loovjuht on Piret Puppart, fotograaf Riina Varol, meigikunstnik Mammu ja videoklipid loob Robert Parelo.

Läbi pildijutustuse on eesmärk tutvustada Eesti disaini juuri. Projekti loovjuht Piret Puppart selgitab: “Meie silmapaistvate disainerite loome on otsesemal või varjatumal kujul põimunud inspiratsiooniga loodusest, mõjutatud traditsioonide pikaaegsest hoidmisest ning kohapealsete meistrite olemasolust. ”Kummardus” soovib hoolega valitud rõhuasetuste abil kaasata kõiki neid komponente ning luua seeläbi sünergiline tervik”.

Esimene fotosessioon toimus juulikuu lõpus Setomaal ja Taevaskojas. Asukoha valikuid põhjendab projekti fotograaf Riina Varol: “Viime praeguses ajahetkes olulisemad ning rahvusvahelist potentsiaali omavad Eesti disaintooted märgilistesse lokatsioonidesse nagu näiteks Lõuna-Eesti kuppelmaastikud ja liivakivipaljandid, aga meile on olulised ka hiied, rabad, erilised taimekooslused jne. Täiendavalt on oluline esile tuua siinne aastaaegade vaheldus ja sellega kaasnevad naturaalsed muutused”.

Tallinn Design House juhataja Anu Lõhmus räägib projekti sünniloost: “Nägime vajadust suurendada Eesti disaini osatähtsust Eesti rahvusvahelise kuvandi loomisel ja esitlemisel nii kodu- kui välismaal.. Loodava materjali abil tutvustame disainiga koos ka Eestimaa kauneid paikasid ning ühiskonnale olulisi väärtusi. Lisandväärtusena aitab projekt kaasa disainerbrändide ekspordivõimekuse kasvule”.

Tallinn Design House www.tallinndesignhouse.com on Rotermanni kvartalis tegutsev Eesti disaini ühisturundus- ja ekspordiplatvorm ning esinduslik kauplus-showroom. Kohapeal ja veebikeskkonnas on esindatud enam kui 100 Eesti disainerbrändi.

Projekt viiakse ellu “Loomemajanduse ettevõtete konkurentsivõime, jätkusuutlikkuse, ekspordivõimekuse ja teiste majandussektoritega koostöö arendamine” EU53522 raames EAS-i toel Sihtasutus Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid poolt perioodil 01.01.2020 – 31.12.2021.