Ekspertide nõuanded: Kuidas sisustamisel luua harmooniline kodu?

23. märts 2020

Oled pikalt oma kodu planeerinud, koguni palganud sisearhitekti, aga mõtled ikka, kas sul on pärast pikki aastaid seal hea ja mõnus olla? Eesti feng shui looja Siret Seeder ja Ruumilabori looja, disainer ja pikaajalise sisearhitekti kogemusega Andres Labi jagasid meile oma mõtteid, kuidas kerge vaevaga kodu ilmet värskendada ja seal olemise veelgi mõnusamaks teha.

Mis on suurim viga, mida inimesed kodu kujundamisel teevad?

Siret: Minu kliendikogemused ültevad, et Eesti kodude peamine probleem on liiga tugev yang-energia ülekaal. Kui inimesed elavad väljaspol kodu väga aktiivset ehk yang elu ning sarnane energia domineriib neil ka kodus, siis hakkavad ühe energia ülekülluse tulemusena inimese suhted, tervis, heaolu nõrgenema.

Andres: Ma ei söandaks öelda, et inimesed kodu kujundamisel vigu teevad. Kuni nad end isiklikus kodukeskkonnas hästi tunnevad, on kõik ju hästi. Pigem on mul soovitus end trendidega kurssi viia, seejärel neid ideid endale sobivalt modifitseerida või lausa neile vastupidiselt tegutseda. Tavaliselt sünnivad just nii parimad lahendused.

Mis on elemendid, mis võivad kodus kogu harmoonia sassi lüüa?

Siret: Kui inimene elab kodus, mis ei ole energeetiliselt tema oma. Sellist ühte kindlat kodu energiat häirivat detaili, mis kehtib kõikide kodude puhul, ei ole olemas. Tugeva mõju annab kindlasti ebakorrapäraste vormide kasutamine, näiteks kolmnurkse vormiga tuba, neelavad teravnurgad jne.

Andres: Seda on üheselt väga raske öelda. Küsimus on ju ka selles, kas harmoonilise lahenduse loomine ja hoidmine on eesmärk omaette. Mõnele meeldib ruum, kus on palju asju, segadust; teine armastab minimalistlikku ja tühja ruumi. Tõsiasi on, et kodul on kalduvus sassi minna. Ka minimalistlikud ruumid vajavad korrastamist. Oluline on raamistiku olemasolu, mõte, miks nii. See loob tunde harmoonilisusest. Raamatutest lookas riiul on samavõrd osake ruumikujundusest kui kolm ajakirja tühjal riiulil. Kui aga puudub idee ruumi kasutamisest, funktsioonid on läbisegi paisatud ja asju on rohkem kui hallata suudetakse, siis ongi ruumi tasakaal rikutud.

Miks kasutada väljaspoolt abi kodu kujundamisel?

Siret: Kõike ei pea ise oskama. Uued suunad, võimalused, materjalid, tehnoloogiad muutuvad päris kiiresti. Abi kasutamine aitab näha oma kodu ja ideid teise nurga alt.

Andres: Tõsi, kodu kujundamisega saavad väga paljud suurepäraselt ise hakkama. Koostöö sisekujundajaga on mõnes mõttes nagu reisimine giidiga. Inimene võib iseseisvalt maailmas ringi reisida ning näha fantastilisi paiku. Reisimine koos giidiga võib aga lisada mitmeid põnevaid nüansse ja soovitusi, mida iseseisvalt ei pruugi avastada. Sisearhitekti roll on näidata kliendile võimalusi ja tõestada, et saab ka teisiti kui ollakse harjunud nägema.

Kuid on ka üks väga praktiline põhjus – planeering. Millegipärast ei pöörata ruumi kujundamisest rääkimisel planeeringule samavõrd tähelepanu kui ruumi välimusele ja viimistlusele. Hästi toimiv planeering on aga hea lahenduse võti. Just funktsionaalse skeemi väljatöötamisel saab sisearhitekt kodukujundajale abiks olla.

Millest peaks alustama kodu kujundamisele ja sisustamisele mõeldes? Mis on kodu kese, keskpunkt?

Siret: Analüüsima täpsemalt, mis on minu vajadused ja eeldused kodule. Põhjalik eeltöö on alus õnnelikule kodule. Näen tihti kiirustatult loodud kodusid ja siis pöördutakse abi saamiseks minu poole.  

Andres: Nagu iga ettevõtmise puhul, on tark alustada tegevusplaanist. Väga ratsionaalsed teemad: mida soovitakse saavutada, milline on eelarve ja milline on ajakava? Kujundamine võtab aega, tähendab kulutusi ja eeldab plaani või projekti olemasolu. Kas projekti kaasatakse ka sisearhitekt, seda peab inimene ise otsustama, aga see tuleks läbi mõelda üsna varases staadiumis. Kindlasti on planeering see, kus professionaali abi võiks ära kuluda. Kuid sellega võib sisearhitekti panus ka piirduda.

Öeldakse, et köök on kodu süda. Võib-olla on selleks aga hoopis elutuba või söögituba. Kõik sõltub pere harjumustest, eelistustest ja hoiakutest.

Siret, kuidas siis aidata inimest, kes on kiirustades oma kodu loonud?

Alustame analüüsist: kes elavad siin kodus? Selle info põhjal arvutan välja sünnihetke energiad. Teiseks, missugune on nende inimeste elustiil ja vajadused?

Kui probleem on tugev, siis esmalt lahendame probleemi ja hakkame tegutsema sammhaaval. Näiteks kui suhe on keerulises seisus, siis ma kogu tervikut ei vaata, vaid alustan magamistoast. Kui inimesel on huvi, siis hiljem jõuame niiöelda tagurpidi välja kogu koduni. Kaasaja põhiprobleem on see, et kodu on liiga yang ehk aktiivne ja inimene ei rahune maha, on pidevas ärritusseisundis.

 Mis on parimad nipid kodu muutmiseks harmooniliseks?

Siret: Kui kasutad kodu kujudamisel feng shui peamisi printsiipe: yin/yang harmooniat, nelja elemendi tasakaalu ja viie stiihia teooriat teadlikult, siis ongi sinu elu tasakaalus, harmoonias. Pane tähele, et sinu vajadused aja kulgedes muutuvad, ole sellest teadlik ja vii vajalikud muutused oma kodus ning elus sisse.

Andres: Kindlasti valgustus. Ja ma ei pea silmas ägeda lambi valimist välimuse järgi. Mõtlen valgust ja valgustatust, erinevaid režiime ja spektreid. Tore, kui ruumis on mõni silmapaitav disainvalgusti või vintage põrandalamp, kuid muljet loov meeleolu tekib õigest valgusest. Valgustus kätkeb endas palju erinevaid võimalusi.

Kunst, fotod ja pildid seintel on elemendid, mis ruumis positiivset meeleolu loovad.

Harmooniat lisavad taimed. Rohelus, kuni seda pole liiga palju.

Liialdused on kerged tulema. Väga tihti pingutatakse ühe või teise võttega üle. Kui eesmärk pole „raputada“, vaid harmoonilise keskkonna loomine, on võtmesõnadeks tasakaal, mõõdukus, üksikud aktsendid.

Siret, mis on need feng shui peamised printsiibid lahtiseletatult?

Nelja elemendi analüüs kodus vastab inimese kahele põhivajadusele – esiteks turvatunne ja teiseks kontroll info liikumise üle. Selleks, et inimene tunneks end hästi ruumis, maastikul, seltskonnas, perekonnas, tuleb täita inimesele kahte olulist vajadust. Esimene neist on turvatunne ja teine kontroll informatsiooni liikumise üle ehk turvaline ja kaitstud tunne. Turvalisuse mõiste on aja jooksul oluliselt muutunud. Tänapäeval mõistame sõnapaari „turvaline tunne” all eelkõige füüsilist kaitset välismaailmast tuleva võimaliku rünnaku eest. Vanad hiinlased tajusid turvalisuse tunde all hoopis inimese paigutumist ruumis.

Yin/yang harmoonia: feng shui üks põhimõisteid on yin/yang energia. Oma kodu luuakse selleks, et rahustada maha liiga kiiresti liikuvat energiat. Mida enam me oma kodus mugavust, heaolu loome, seda enam me yang energiat niiöelda „yinistame“. Yin/yang ei ole pelgalt nimisõnad naine ja mees või tugev ja nõrk. Feng shuis räägitakse yin/yangist pigem kui omadussõnadest. Me rahustame ruumi ehk yinistame ruumi või me aktiiveerime ruumi ehk yangistame ruumi. Igal ruumil on erinev energia. Elutuba on aktiivsem ehk yangim, magamistuba (magamine on yin tegevus) pigem yin kujundusega.

Viis stiihiat meis ja meie ümber: hiinlased usuvad, et kogu universum jagatakse viieks stiihiaks – maa, metall, vesi, puu ja tuli. Ideaalis peavad energiad olema tasakaalus ja kui mõni energiatest domineerima hakkab, kaob tasakaal ning tekivad probleemid. Nende energiate tasakaalustamise ja rohkendamine ongi feng shui peamine praktiline ülesanne. Need viis stiihiat on küll erinevad, kuid üksteisega tihedalt seotud. Stiihiate vahel toimub ühtne ja loomulik liikumine ehk tsükkel. Vastavalt vajadusele saab erinevaid elemente ja energiat lisada või vähendada, üksteist toetada.

Missugused on need 5 stiihiat?

Siret: Maa on kindel ja stabiilne, toetub alati nelja jalaga maale. Märgusõna on kindlustunne.

Metall on samuti kõva materjal, kuid kõrgel temperatuuril sulab. Metallist tehakse teravaid esemeid, mis omakorda lisab otsekohest ütlemist. Märgusõna on kvaliteet.

Vett iseloomustab pidev liikumine, voolamine oma eesmärgi poole. Kui üks tee ei sobi, haarab ta uuest võimalusest kinni. Märksõna on voolavus.

Puu kasvab alati ülespoole, valguse poole. Hea aasta puhul kasvab rohkem, kehvema puhul vähem. Märgusõna on kasv.

Tuli on vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Märgusõna on muutumine.

Kust alustada, kui soovida kodu muuta hubasemaks ja harmoonilisemaks?

Siret: 80 protsenti informatsioonist liigub silmade kaudu. Seega mine täna oma koju kui võõras ja vaata, mida sa näed kui lähened majale. Küsi endalt, millised on sinu tuntet ja kas teekond koju on meeldiv. Ava kodu uks (kas see on mugav), vaatle, missugune vaade avaneb koduukselt jne. Loo selline kodu, mis pakub silmale ja hingele rõõmu.

Andres: See on seotud konkreetse ruumiga. Kui on soov ruumi meeleolu muuta, tuleks läbi viia põhjalik analüüs. Kas asjaosaliste enda poolt või kellegi erapooletu kaasabil. Ja kirja panna, mis on hästi, mis häirib, millised on võimalused? Vahel piisab seinte värvimisest. Teinekord on vaja muuta valgustust või välja vahetada mööbel. Krõlovi valmi (Kvartett) vaimus asjade ümbertõstmine ei ole kindlasti tulemuslik.

Millised on praegu suurimad trendid ja suunad, millega kodu sisustamisel arvestada?

Siret: Feng shui vanuseks loetakse 5000 aastat, ruumi sisse kolis see energiaõpetus 2500 aastat e.m.a. Seega ei saa me siin rääkida uutest trendidest, kuigi, jah, feng shui võtab kasutusse ka moodsa aja tehnologia, materjalid, värvigamma ja on oma olemuselt avatud uuendustele. Feng shui ise uusi trende ei loo.

Andres: Trendide teema on huvitav. Käisin hiljuti ehituspoes, et osta bordüüri ühe projekti tarvis. Selgus, et bordüüre ei müüda, sest need pole moes. Probleem tekibki, kui kauplusesse või salongi minnes põrkub vaid trendikate asjade otsa. Sealt on üks samm üksluisuse ja maneerlikkuse juurde, sest samad asjad on igal pool. Nagu IKEA mööbliga sisustatud üürikorterid. IKEA pole halb, kui seda oskuslikult ja loominguliselt teiste brändidega kombineerida.

Alternatiivsete valikute ja lahenduste loomine paneb ebamugavasse olukorda ja nõuab pingutust. Siit algabki ruumikujundus. Trendid aitavad inimestel sisustusmaailmas orienteeruda ja üldiselt „heaks kiidetud “ valikuid teha, kuid kindlasti ei pea nendega liiga palju arvestama. Samas, mitte keegi ei keela trendikas olla, kui see inimese õnnelikuks teeb.

Kuidas luua kodus head energiat?

Siret: Hea energia on siis, kui kodu vastab sinu soovidele ja vajadustele. Kodu, mis pakub sinu silmale ilu ja rahu. Kodu, mis on loodud sinust lähtuvalt (mitte teistele näitamiseks). Kodu, kus saab hästi magada, kus inimesed on terved ja kus suhted inimeste vahel on harmoonilised. Minu hiilnasest feng shui õpetajal oli sellele küsimusele lihtne vastus: hea feng shui loob kodu neljakandiline alusvorm (ruut või ristkülik) ja sellest tulenev sujuv, inimest toetav energia liikumine. 

Andres: Lemmikloomad. Muusika. Positiivne ellusuhtumine. Asjad, millel on oma lugu või väärtus inimese jaoks, on alati abiks hea energia loomisel. Kui ümbritsed end asjadega, mis sulle meeldivad, siis kiirgab see positiivset energiat.

Milliseid värvitoone on kodu erinevates tubades tark kasutada? Millised värvid rikuvad kodu head energiat?

Siret: Kindlasti kasuta neid värvitoone, mis sulle meeldivad, mis sind läbi viie stiihia teooria toetavad. Ei ole olemas halba värvitooni, on inimeste erinevad vajadused, ruumide erinevad proportsioonid, mis mõjutavad värvide kasutamist.

Andres: Kõik värvitoonid sobivad kasutada, kui neid õigesti doseerida. Värvide üldised mõjud – roheline rahustab jne – on tänapäeval üldteada ja selle alusel vaevalt väga palju valikuid tehakse. Kindlasti on mõjutajaks isiklik maitse, aga soovitan mõelda kolmes kategoorias: tausta koloriit, sekundeeriv toon ning aktsentvärvid. Taust võiks reeglina olla hele ja mahult ülekaalus. Ja iga järgnev kategooria võib olla toonilt tumedam. Must võib tunduda kodus kohatuna, ent detailides igati õigel kohal. Kindlasti ei saa arvustada ega pahaks panna, kui kellelegi meeldib keskmisest jõulisem koloriit ja äärmustesse keeratud kontrastid. Kui eelistus puudub, on tark värvida ruum valgeks, las asjad annavad värvi.

Kuidas luua hubasust ja mõnusat olemist, kui eelarve on väike ja rahakott pitsitab?

Siret: Kodu hubasus ja mõnusus ei sõltu eelarvest või, nagu mõni arvab, ruumi suurusest. Õnneliku kodu eelduseks on sinu soov kodusse panustada ja tea, et kodu ei saa kunagi valmis – ta muutub, areneb ajaga, aastaaegade vaheldumisega. Õnnelik kodu on omaniku nägu.

Andres: Küsimus on selles, milline saab olema üldpilt. Nagu riietuses ei pea hea välja nägemiseks ühtlaselt kallilt riietuma, vaid oluline on osata esemeid „kalli moega“ kombineerida, nii ka ruumikujunduses saab kokku panna erineva hinnatasemega detaile. Meil kõigil on nutikaid ideid, kui end ebapädevuse hirmust lõdvaks lasta ja asjadele loominguliselt läheneda. Oluline on visioon ja plaan. Ja kannatlikkus. Head ruumi ei sünni kiire kaupluse-reidi tulemusel. Vahel on vaja aega tellimiseks või avatud silmi õige asja leidmiseks.

Millega võiks arvestada mustrite valimisel?

Siret: Mustrite energia vastab feng shui ühe põhiprintiibile viie stiihia teooriale. Selle järgi jaotatakse kogu maailm, alates inimese tunnetest, kodust kuni töö ja söögini välja viie erineva stiihia vahel. Need on Maa, Metall, Vesi, Puu, Tuli. Igat elementi esindavad erinevad värvid, materjalid, vormid, mustrid ja nii edasi.

Andres: Mustrid on väga lai teema, alates lihtsast geomeetriast lõpetades sümbolistlike kujutistega. Kui see kõrvale jätta, siis mustrite valimine kodukujundamise kontekstis tähendab peamiselt ennekõike mustrite kombineerimise teemat. Kui diivan on ruuduline ja tapeet selle taga mummuline, kas see läheb kokku? Jah ja ei. Küsimus on stilistikas ja proportsioonis.

Mida väiksem on aimatav erinevus kahe mustri vahel, seda keerukam võib olla neid kokku panna. Mida ei tasu unustada, on see, et mustrid väsitavad. Seega tasub hoolikalt läbi mõelda, kus ja millises mahus mustreid mängu tuua.

Vaata pilte 12. märtsil toimunud vestlusõhtust, kus nõuandeid jagas Eesti feng shui looja Siret Seeder: