Väikeettevõtjate kogemused: nii juhtub, kui oma mõtteid targemate inimestega põrgatada!

7. veebr 2024

Iga ettevõtja unistus on kasvada suureks ja laiendada oma äri haaret, kuid üksi pusides on see keeruline. Kuidas leida need õiged inimesed ja kontaktid, kes sellel teel võiksid aidata ja nõu anda? Üheks võimaluseks on Loomeinkubaatori inkubatsiooniprogramm, mille osalejad ja mentor jagavad oma kogemusi. 

“Ettevõtja saab harva oma tegevuses kelleltki abi ja on reeglina oluliste äriotsuste tegemisel suhteliselt üksi. Mentorsessioonid annavad ettevõtjale kindlust julgete ideede elluviimisel või panevad piiri tegevustele, mis ettevõttele ja tema klientidele väärtust ei loo,” selgitab Kari Maripuu, kes on viimased viis aastat olnud Loomeinkubaatoris peamiselt äristrateegia kujundamise ning finantsplaneerimise valdkonna mentor. Tema peamine fookus ettevõtjaid abistades on, et ideest saaks raha teeniv ettevõte, mis loob võimalusi palgaliste töökohtade loomiseks. 

Just sellise suhtumise tõttu tundus inkubatsiooniprogramm ideaalse lahendusena ka peresõbraliku mobiilirakenduse Uitama idee autorile Karolin Nummertile. Tegemist on rakendusega, mis koondab peresõbralikke loodusradu ja ettevõtteid ning kus kasutajad saavad hõlpsalt filtreerida välja neile vajalikku infot, näiteks ligipääsetavuse või põnevate tegevuste kohta. 

Eesti esimese nišiparfüümide looja ja tootja T-Perfume müügi- ja turundusjuhi Rasmus Aarla sõnul jõudsid nemad otsuseni liituda inkubatsiooniprogrammiga, kuna teadsid, et varem programmiga liitunuid on saatnud edu. “Kõige raskem ongi alustavale ettevõttele see nn maast lahti saamine. Just siis tuleb ette palju ootamatuid väljakutseid, millega on üksi keeruline tegeleda. Aga kui kõrval on abiks konsultandid või saad oma mõtteid jagada teiste omasugustega, siis on see heas mõttes selline ebaaus eelis nende ees, kes ei ole selles programmis,” tõdeb Aarla. 

Nummerti arendatavast Uitama äpist on esimene versioon juba tasuta allalaaditav, kuid tööd tuleb teha veel palju, et kõik ideaalne oleks. Loomeinkubaatori programmiga liitusid nad seetõttu, et tundsid vajadust põrgatada oma mõtteid targemate inimestega. “Meil on plaanis äpp liita geopeitusega, kus me koostöös loovpedagoogidega lisame mingite koordinaatide juurde loovad mängud, mida lastel on koos vanematega põnev teha,” tõi ta ühe põhjuse, miks Loomeinkubaatorilt abi otsiti. 

Kasu on nähtav juba mõne kuuga

Nummert on inkubatsiooniprogrammiga alles poole peal, kuid kiidab, et juba tänu esimesele paarile üliintensiivsele kuule on nemad oma ettevõtlusplaanid palju selgemaks saanud. “Olen võtnud ettevõttesse juurde veel ühe töötaja ja tänu Loomeinkubaatorile olen õppinud oma mõtteid palju paremini sõnastama, sest pidevad teistele tehtavad esitlused aitavad sellele kaasa,” kiidab ta. 

Üks Loomeinkubaatori inkubatsiooniprogrammiga liitunud ettevõtetest on Steklo, mis tegeleb klaaskonstruktsioonide tootmise ja paigaldamisega. 

Klaasist vaheseinu, uksi, dušiseinu ja -nurki, trepi- ja terrassipiirdeid, rõdu- ja terrassiklaas ning klaasvarikatuseid tootva ettevõtte projektijuhi Anna Mikitjuki sõnul otsustati programmiga liituda, sest saadi aru, et nad vajavad abi ettevõte ärimudeli muutmiseks. “Koroonapandeemiaga seotud karantiinid ja Venemaa sissetung Ukrainasse, mis mõjutas oluliselt toorme omahinda, viisid meie äri kahjumisse. Saime aru, et vana ärikontseptsioon ei tööta. Olukorra muutmiseks vajasime spetsialistide nõu ja lisateadmisi ning inkubatsiooniprogramm tundus meile väga sobilik,” tõdeb ta.

T-Perfume on samuti praegu 9-kuulise programmi keskpaigas. “See on hindamatu kasu, mida me sealt saanud oleme, ka asjade osas, mida me ise ette ei osanud näha. Algselt lootsime saada uusi kontakte ja kasvada koos endasarnaste teiste ettevõtjatega. Lootsime saada abi ka ekspordi osas, aga tegelikult oleme omandanud väga palju uusi praktilisi teadmisi ka müügi ja turunduse osas,” kiidab Aarla. 

Suurim abi Steklo-le on Mikitjuki sõnul tulnud just mentorite soovitustest, mis on suunatud nende olukorra lahendamiseks. “Meil väga vedas Loomeinkubaatori konsultandiga, kes mõtleb kaasa, paneb meid mõtlema ja korraldab kohtumisi õigete mentoritega,” tunnustab ta. 

Ka Nummert rõhutab mentoritega kohtumiste ja mõtete vahetamise olulisust. “Tegelikult on oluline mõtteid vahetada ka teiste inkubantidega, kes on samal teel ja sarnaste väljakutsete ees. See tugivõrgustiku suurendamine on suureks abiks,” tõdeb ta. 

Mentorite abiga saab lahenduse iga probleem

Kohtumised mentoritega aitavadki kaasa mõne kitsa probleemi lahendamisele või suurendavad ettevõtja kõikuma löönud motivatsiooni ja indu.

Programmis oldud aastate jooksul on Maripuu aidanud rohkem kui 80 ettevõtet, neist umbes 30-ga on ta kohtunud mentorina ja umbes 50 ettevõtet koolitanud saalikoolituse formaadis. “Ettevõtete peamised murekohad on seotud oma teenuse laiendamisega. Enamik programmis olevaid ettevõtjaid suudab kliente teenindada põhitöö kõrvalt osalise koormusega, mis omakorda ei too piisavalt raha sisse selleks, et ettevõtja saaks ennast ise ära elatada,” kirjeldab Maripuu. 

Aarla kiidab programmi juures sedagi, et seal ei toimu lihtsalt teooria tuupimine, vaid selle kõrvale antakse praktilisi ülesandeid ja juhatatakse, kuidas ühte või teist tegevust edukalt planeerida ja läbi viia. “Ma tean, et mõned osalejad on meist veelgi agaramalt kasutanud mentorite abi, aga neist on tõesti palju abi. Meil tuli näiteks ette olukord, kus oli vaja patendiga seoses juriidilist abi ja küsisime inkubaatorist, kas nad oskavad meile mõnda mentorit sel puhul soovitada ja neil oli kohe inimene varnast võtta,” kirjeldab Aarla Loomeinkubaatori võimekust viia alustavad ettevõtjad kokku õigete mentoritega. 

Peamised küsimused – kust saada raha ja kuidas muutuda elujõuliseks

Maripuu kirjeldab, et programmis osalenud on saanud olulist abi tuleviku rahavoogude planeerimisest – see annab visuaalse ülevaate teenuse mahtudest, mida ettevõtja peab osutama selleks, et temast saaks 100 protsenti ettevõtja. “Järgmiseks probleemiks on see, et kuidas küsida teenuse eest piisavalt palju nii, et tekiks jääk ehk kasum, mida saaks kasutada tegevuse laiendamiseks, nagu näiteks uute töötajate palkamiseks, turundamiseks või tootmisvahendite soetamiseks,” loetleb Maripuu.

Formaadi suurim boonus on see, et väline mentorlus aitab ettevõtjal näha asju “kastist väljas”. “Kui ettevõtja on igapäevases tegevuses oma kitsas mullis, siis väline mentor laiendab maailmapilti, räägib kogemuslugusid ning otsib koos ettevõtjaga lahendusi kohtadest, kus ettevõtja ei ole julgenud või osanud otsida.”

Väga olulisel kohal on mentori sõnul ka ärimudeli loomine, sest see annab ettevõttele eesmärgi. Hästi läbimõeldud ärimudel annab vastuse küsimusele – mida, kellele ja kuidas ettevõte väärtust loob. Samuti annab ärimudel tervikliku ülevaate sihtrühma turunduse eesmärkidest ja tarneahelast ning suurematest kuludest ja tulumudelist. “Kui see kõik paigutada veel ka finantsplaani ja koostada ettevõttele eelarve paariks eesolevaks aastaks, siis joonistub välja ettevõtte elujõulisus ja arengukõver,” kõneleb Maripuu.

Hea õppimiskoht nii alustavale ettevõttele kui ka vanale kalale

Üheks suureks boonuseks on kindlasti see, et inkubaatori konsultandid on aasta-aastalt läinud programmiga praktilisemaks ja tulnud ettevõtetele lähemale. Ka inkubatsiooniprogrammid on muutunud varasemast kompaktsemaks, mis paneb ettevõtjad heas mõttes surve alla ja oma plaane kiiremini ellu viima. Sel moel filtreeritakse omakorda välja ettevõtted, mis arenevad edasi, ja need, mis jäävad hobi tasandile või hääbuvad. “Nii on võimalus keskenduda edukamatele ettevõtetele, mis annavad hiljem ühiskonnale tagasi läbi kasvava maksutulu,” selgitab Maripuu. 

Mikitjuki arvates on Loomeinkubaatori inkubatsiooniprogramm väga kasulik nii alustavatele kui ka juba tegutsevale ettevõtjatele, kes on sattunud raskesse olukorda. “Koolitusprogramm on täiuslik, mitmekesine ja huvitav ning katab kõik ettevõtjate jaoks olulised teemad ja valdkonnad. Kõik koolitajad ja mentorid on väga sõbralikud ja abivalmis, nad on ettevõtluse kogemusega, nende käest võib küsida igasuguseid küsimusi ja nad alati vastavad asjalikult. Me kasutame oma töös koolitustelt saadud ideid ja teadmisi. Uued teadmised aitasid meil muuta näiteks finantsjuhtimist, rahavoogude planeerimist ja tööprotsesse,” selgitab Mikitjuk ja lisab, et tänu programmile on kavas veel mõned muudatused.

Ta lisab, et Loomeinkubaator on see koht, kus saab suhelda teiste ettevõtjatega, arutada igasuguseid probleeme ja ka õppida nende kogemustest.

Inkubaator aitab laiendada tutvusringkonda teiste ettevõtjatega

Nummert täiendab, et üksi väikeettevõtjana pusides on tema jaoks Loomeinkubaatori üheks boonuseks olnud ka uute kontaktide saamine, sest koolituse või kohtumise kaudu laieneb tutvusringkond. “Samal teel olevate inimestega sõpruskonna kasvatamine aitab ka edasi minna kiiremini kui üksi tehes.” 

Loomeinkubaatori järgmine inkubatsiooniprogramm algab juba märtsis ja avaldusi on võimalik täita 3. märtsiniTäpsem info ja kandideerimine Loomeinkubaatori kodulehel.